Zájezd do KLDR - nevšední zážitek za pakatel

Pchjongjang - Severní Korea chce víc podporovat cestovní ruch a profitovat z něj. Přes hranice začala pouštět první čínské turisty ve vlastních autech. Zcela volně se ale po poloostrově pohybovat nemůžou. Cestovní agentury pro ně připravily jasně daný program.

Z hranice mezi Čínou a KLDR odjíždějí turisté v konvojích. „Musíme vzít v úvahu podmínky na severokorejských silnicích. Proto máme přísná pravidla, co se aut týče. Musí to být jedině vozy s pohonem na všechna čtyři kola,“ popisuje manažer cestovní agentury Li Changjiang.

Po několika hodinách jízdy po prázdných silnicích přichází první zastávka - zátoka Rajin. Následuje představení místních dětí, návštěva lihovaru nebo posezení a karaoke u rýžových polí. Za poslední roky se prý podmínky pro turisty výrazně zlepšily. „Když jsem tu byla před deseti lety, jedli jsme skoro jenom rýži. Maso nám nedali. Teď jsme měli ryby a různou zeleninu,“ pochvaluje si turistka Wan Jing.

Video Turistika v KLDR
video

Turistika v KLDR

Kvalitnější je prý i ubytování. Hotely nabízejí svým hostům kartáčky na zuby, mýdlo a ručníky. Zájezd vyjde v přepočtu na 2 a půl tisíce korun. A zájem o něj není malý – hned v prvním termínu vyrazila do KLDR asi stovka turistů.

Čína, která je jediným velkým spojencem komunistické Koreje, se chudé zemi snaží všelijak pomoct. Podpora tamního turistického ruchu by mohla být jednou z cest.

Konvoj s turisty v KLDR
Konvoj s turisty v KLDR
Více fotek
  • Konvoj s turisty v KLDR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2640/263963.jpg
  • Ubytování pro turisty v KLDR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2640/263961.jpg
  • Ubytování pro turisty v KLDR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2640/263960.jpg