Na mauritánsko-malijské hranici zlikvidován tábor al-Káidy

Nuakšott – Vojáci Mauritánie a Mali zlikvidovali při společné operaci tábor organizace al-Káida afrického Maghribu. Zabili 15 islámských ozbrojenců a 9 jich zajali. Dva vojáci přitom zemřeli. Tábor byl v zalesněné oblasti na území Mali 70 kilometrů od společné hranice. Vojáci zničili i těžké zbraně islamistů.

Operace se zaměřila na sídlo muslimského Maghribu (AQMI) v hustých lesích. Po čtyřdenní společné operaci vojáci Mauritánie a Mali tábor islamistů totálně zlikvidovali. Armády zneškodnily i vojenský materiál, který zde nalezly, včetně těžkých palných zbraní. 

Mali i Mauritánie patří spolu s Nigerem a Alžírskem k zemím, kde Maghrib nejčastěji útočí, kromě pokládání min se organizace soustředí i na únosy západních cizinců v oblasti Sahelu. Od září minulého roku zadržuje AQMI čtyři Francouze a jednu Italku.   

Mauritánie zahájila již loni v červenci vojenské operace proti základnám AQMI. „Je nutné jednat preventivně proti útokům, aby byla organizace destabilizována a její aktivity co nejvíce odsunuty z území Mauritánie,“ konstatoval prezident země Muhammad uld Abdal Azíz. 

Obavy nyní v oblasti vzbuzuje velké množství zbraní, které do země přicházejí z boji zmítané Libye. Nigerská armáda zadržela 12. června 640 kilogramů výbušnin, včetně českého Semtexu a 435 rozbušek původem z Libye.