V Čečensku znovu udeřili extremisté

Moskva - Neznámí útočníci dnes u čečenského města Staryj Ačchoj ostřelovali z automatických zbraní policejní vůz a jednoho policistu vážně zranili. Za poslední dva dny je to už druhý útok extremistů v severokavkazské republice, která po dvou krvavých válkách v 90. letech prožívala období relativního klidu. V úterý při útoku atentátníků v čečenské metropoli Grozném zahynulo devět lidí a 21 jich bylo zraněno. Letos šlo o nejtěžší teroristický útok v Čečensku.

Čečenský šéf Ramzan Kadyrov dnes místním novinářům řekl, že za úterní akcí stojí skupina tří sebevrahů. Nálože odpálili v okamžiku, kdy jednoho z nich kontrolovali policisté. Podle Kadyrova nejspíš policejní kontrola zabránila ještě krvavějším následkům, protože útočníci měli zřejmě namířeno k nedaleké budově čečenského parlamentu.

Exploze usmrtila šest policistů, jednoho důstojníka kontrarozvědky a náhodného kolemjdoucího. Přes dvacet lidí je hospitalizováno a není vyloučeno, že se počet obětí dál zvýší. Nálože měly sílu tří kilogramů TNT.

0Ramzan Kadyrov, čečenský prezident:

„Nejdříve ze všeho pomůžeme pozůstalým. Dostanou půl milionu rublů.“

 


Podle čečenského tisku je nepochybné, že za útokem stojí náboženští extremisté z okolí šéfa severokavkazských teroristů Doku Umarova. K útoku došlo v první den třídenního muslimského svátku Uraza bajram, což je severokavkazská obdoba arabského svátku íd al-fitr, jímž vrcholí postní měsíc ramadán. „Teroristé porušili veškeré náboženské normy, vždyť dnešek měl být svátkem přátelství, svatosti, dobroty a soucitu,“ prohlásil čečenský ministr vnitra Rašíd Nurgalijev.

Jeden z vrahů byl podle policie bratrem teroristy, který loni v červnu odpálil na svém těle výbušninu u budovy koncertní síně v Grozném. Výbuch tehdy zabil jednoho člověka a deset lidí zranil.

Následky teroristického útoku v Čečensku
Následky teroristického útoku v Čečensku
Více fotek
  • Následky teroristického útoku v Čečensku zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2837/283653.jpg
  • Bombový útok v Čečensku zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2837/283651.jpg

Čecensko ovládané prokremelským vůdcem Kadyrovem teprve začalo obnovu po dvou rusko-čečenských válkách. Místní separatisté se uchýlili do hor, odtud ale podnikají krvavé výpady i za hranice regionu. V lednu udeřili na moskevském letišti, o rok dříve v tamním metru. Válka s Čečenskem je vyhraná, tvrdí Moskva. Válka s terorismem trvá.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové