Abbás požádá o uznání Palestiny jako plnohodnotného státu

Ramalláh – Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás řekl, že Palestincům v OSN půjde o plnohodnotné uznání jejich státnosti. Hodlají o to požádat Radu bezpečnosti OSN. Abbás před palestinskými představiteli vysvětloval důvod, proč o to chce příští týden požádat ve Valném shromáždění OSN. Palestinská agentura Maan dnes informovala o průlomu v jednáních mezi Izraelem, Palestinci a západními státy. Izrael by prý mohl přistoupit na povýšení statusu palestinských území v rámci OSN.

Abbás řekl, že mu nejde o izolaci Izraele ani o zpochybnění jeho legitimity jako nezávislého a uznávaného státu. Palestinci chtějí poukázat na desetiletí křivd, v nichž vinou Izraele žijí, a na nelegitimnost izraelské okupace svých území.

Zdůraznil, že Palestinci se dosud snažili svého státu dosáhnout v mírových jednáních s Izraelem, ale marně. Důvodem je podle něj neústupnost židovského státu. „Nejedeme do OSN, abychom získali nezávislost. Vrátíme se, abychom dále vyjednávali. Jde nám o plnohodnotné členství v OSN,“ řekl Abbás.

Palestinci jsou podle něj připraveni spravovat vlastní stát. V minulých dvou letech budovali své instituce, mají kvalitní zákony a dodržují lidská práva. Plnohodnotné členství v OSN jim podle Abbáse pomůže vyjednávat o zásadních otázkách sporu s Izraelem.

Abbás má ve Valném shromáždění OSN vystoupit příští pátek a očekává se, že při té příležitosti přednese žádost o členství v OSN. Nyní mají Palestinci status entity s právem pozorovatele. I když má Abbás mezi Palestinci velkou podporu, podle jednoho z posledních průzkumů si skoro 60 procent z nich myslí, že pro takový krok nenastal ten správný čas. Prioritou by prý mělo být jednání s Izraelem.

Mahmúd Abbás, předseda palestinské samosprávy:

„OSN požádáme o uznání našeho legitimního práva – o plnohodnotné členství Palestiny v této organizaci. Chceme jako ostatní lidé na Zemi žít svobodně. Chceme palestinský stát s hranicemi z roku 1967 a Východní Jeruzalém jako jeho hlavní město.“


I palestinské vedení ví, že z New Yorku asi odjede s nepořízenou – v Radě bezpečnosti je totiž nejspíš čeká veto Spojených států. Dosavadní mírové rozhovory ale nikam nevedly a Palestinci doufají, že cesta do New Yorku by do nich mohla vnést čerstvý vítr.

Izrael by mohl částečně ustoupit

Arabský deník Al-Haját dnes napsal, že v jednáních mezi palestinskou samosprávou a Evropskou unií se zatím podařilo dosáhnout shody ve čtyřech z 20 bodů návrhu palestinské žádosti. Patří k nim obnova izraelsko-palestinských mírových jednání do půl roku a zastavení izraelských jednostranných kroků, zejména výstavby v židovských osadách. Další z bodů zaručuje, že Valné shromáždění OSN pozve předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse k projevu, v němž se přihlásí k dodržování principů OSN. Poslední z dohodnutých bodů předpokládá, že Světová banka a Mezinárodní měnový fond Valnému shromáždění předloží zprávu o tom, jak reálné je zajistit vládu v Palestině po jejím vzniku.

Jeden z poradců premiéra Benjamina Netanjahua prohlásil, že Izrael nebude mít námitky proti povýšení statusu Palestinců, pokud to nebude uznání jejich státnosti. Nyní jsou Palestinci považováni za entitu s právem pozorovatele.

Izraelští vojáci na západním břehu
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/Abed al Hashlamoun

Izrael posiluje hlídky na západním břehu

Izrael začal na západním břehu Jordánu rozmisťovat posily. Důvodem jsou očekávané demonstrace, které připravují Palestinci na podporu žádosti v OSN o uznání autonomních palestinských území. Izrael proto mobilizuje tři armádní prapory záložníků, tedy bezmála 1 500 mužů.

Byly posíleny hlídky kolem židovských osad na západním břehu Jordánu. Velitel centrálního okruhu izraelské armády, který zahrnuje i západní břeh Jordánu, generál Avi Mizrahi, dal vojákům striktní rozkaz, aby jednali zdrženlivě a vyhýbali se v případě problémů krveprolití. 

Vybavil je proto takovými zásahovými prostředky jako granáty se slzným plynem nebo tlakovými prostředky, které jim mají umožnit vyhnout se ostré střelbě do demonstrantů.

Video Palestina chce plnohodnotné uznání státnosti
video

Palestina chce plnohodnotné uznání státnosti

Palestina chce plnohodnotné uznání státnosti

21:45 16.9.

Telefonát Jakuba Szántó