Ukrajina odsoudila hrozby EU ohledně Tymošenkové

Jalta (Ukrajina) - Ukrajinský premiér Mykola Azarov dnes označil za nemorální hrozbu ze strany Evropské unie, že upustí od podepsání asociační dohody s Ukrajinou, pokud nebude osvobozena představitelka opozice Julija Tymošenková. Ta je nyní v Kyjevě souzena pro podezření ze zneužívání pravomocí.

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle v pátek varoval, že odsouzení bývalé ukrajinské premiérky a předsedkyně nejsilnější opoziční strany Tymošenkové podle trestního zákoníku z roku 1962 poškodí vztahy mezi Bruselem a Ukrajinou. Podle agentury Interfax eurokomisař také řekl, že v takovém případě lze rovněž očekávat komplikace se schvalováním asociační dohody s EU.

„Je nejen nekorektní, ale i nemorální spojovat integraci Ukrajiny do EU s procesem Tymošenkové,“ řekl v Jaltě na jihu země ukrajinský premiér na okraj mezinárodní konference, na které se předtím vyjadřoval i eurokomisař.

„Pokud půjde někdejší premiérka do vězení na základě trestního zákoníku přijatého v komunistických dobách, vztahy mezi EU a Ukrajinou pravděpodobně nezůstanou stejné,“ řekl Füle na tiskové konferenci osmého ročníku jaltské konference s názvem Ukrajina a svět: Společné výzvy, společná budoucnost.

Ukrajina usiluje o uzavření asociační dohody, která je považována za předstupeň statusu kandidátské země EU. Füle v této souvislosti prý prohlásil, že pokud bude Tymošenková podle zmíněných zákonů odsouzena a pokud bude i přesto asociační dohoda podepsána, neexistuje žádná záruka, že dokument všechny členské země ratifikují.

Tymošenková, která je přes měsíc ve vazbě, čelí obviněním z poškození státu při uzavření kontraktu na dovoz ruského plynu v roce 2009. Další stání v procesu je stanoveno na 27. září.