Budovu amsterdamského soudu poškodil granát

Amsterdam – Na budovu okresního soudu v centru nizozemské metropole Amsterdamu dopadl v noci na dnešek granát. Výbuch budovu nijak závažně nepoškodil, nikdo nebyl ani zraněn. Podle policie granát nevybuchl uvnitř budovy, ale někdo ho zřejmě vypálil zvenku. Policie kvůli útoku pátrá po dvou osobách.

„Pátráme minimálně po dvou osobách, jejich popis však zatím nezveřejníme,“ řekla mluvčí amsterdamské policie. K útoku došlo kolem druhé hodiny v noci. Granát dopadl zvenku na budovu asi v úrovni třetího patra. Nikdo nebyl zraněn. Poničená jsou ale okna a omítka. Procesy nicméně dnes probíhaly uvnitř budovy normálně.

Soudní budova byla letos na jaře dějištěm ostře sledovaného procesu s šéfem krajní pravice Geertem Wildersem, obviněným z podněcování nenávisti vůči muslimům. Soud Wilderse nakonec zprostil viny.

Wilders mimo jiné veřejně přirovnal korán k publikaci Mein Kampf Adolfa Hitlera nebo označil islám za fašistickou ideologii teroristů. V krátkém filmu Fitna (Rozvrat) zase propojil záběry z teroristických útoků s recitací veršů z koránu.

Následky výbuchu u amsterdamského soudu
Zdroj: ČT24