Íránci odmítli vrátit americký bezpilotní letoun

Teherán - Íránský ministr obrany Ahmad Vahídí dnes vyloučil možnost, že by Írán mohl vrátit Spojeným státům bezpilotní letadlo, které Íránci minulý týden zadrželi. Americká vláda Teherán o vrácení stroje RQ-170 Sentinel oficiálně požádala.

Vahídí, citovaný agenturou AFP, řekl, že letadlo je nyní „majetkem islámské republiky a ta rozhodne, jak s ním naloží. Jejich letadlo narušilo íránský vzdušný prostor a Američané místo omluvy nestoudně požadují vrácení,“ sdělil Vahídí.

Bezpilotní letadlo RQ-170 Sentinel Íránci zadrželi 4. prosince 250 kilometrů od východní hranice. Člen parlamentního branného a zahraničního výboru Parvíz Sorúrí v pondělí tvrdil, že íránští inženýři už téměř dokončili dekódování údajů stroje a že Írán začne taková letadla sám vyrábět.

Podle amerického tisku letoun vyslala Ústřední zpravodajská služba, aby s jeho pomocí získala informace o íránských jaderných provozech. Vahídí dnes prohlásil, že Írán má sám velmi kvalitní program výroby bezpilotních letadel využitelných ke špionáži i k útočným akcím. Washington dává od loňska najevo obavy z vývoje těchto letadel v Íránu, protože se obávají, že by technologie mohla ohrozit americké jednotky v oblasti.