Vasilij Zajcev - hrdina od Stalingradu a z filmu Nepřítel před branami

Moskva – Bitva u Stalingradu má své hrdiny, jedním z nich byl i Vasilij Grigorijevič Zajcev. Jeden z nejlepších sovětských odstřelovačů, který zemřel 15. prosince 1991 v Kyjevě. Pohřben byl v Kyjevě na Lukjanovském vojenském hřbitově, třebaže jeho posledním přáním bylo ležet ve stalingradské zemi, jíž on bránil. Až 31. ledna 2006 byly ostatky Valerije Zajceva převezeny do Volgogradu a slavnostně pohřbeny na Mamajevské mohyle. Jméno hrdiny nese motorová loď plavící se po Dněpru. Byly o něm také natočené dva filmy Andělé smrti (1992) a Nepřítel před branami (2001).

Vasilij Zajcev, který se narodil v roce 1915 u Čeljabinsku, prožil své dětství jako venkovské dítě v pohoří Ural a miloval lov. Průmyslovou školu dochodil v Magnitogorsku a roku 1936 byl povolán k vojenské službě do Tichooceánské vojenské flotily, kde mu umožnili vystudovat Vojenskou hospodářskou školu a posléze se stal náčelníkem finančního oddělení v Tichomořském loďstvu. Zpočátku se války příliš nehnal, až rok po začátku války se dostal k bojovým jednotkám, s nimiž se ocitl až u Stalingradu. 

A Zacjev se osvědčil, dokonce za 32 zabitých německých vojáků získal Medaili za odvahu a skutečnou snajperskou pušku. Posléze vedl i školu pro odstřelovače a jeho svěřencům se začalo říkat „zajčata“ - během války každý z těchto třiceti „zajíčků“ odstřelil více než 100 nepřátel. Udává se, že sám Zajcev zastřelil během stalingradské bitvy 225 nepřátelských vojáků a důstojníků, z toho 11 snajperů. 

Jeho příběh byl zfilmován, a to dokonce dvakrát 

Stal se základem pro postavu hlavního hrdiny filmu Nepřítel před branami. Děj tohoto snímku se odehrává na konci roku 1942 ve zničeném Stalingradu, kde vrcholí boj Rudé armády s nacisty. Do města je Zajcev poslán jako neznámý řadový vojín, ale brzy prokáže své střelecké schopnosti a stane se postrachem nepřítele. Jeho úspěchy vedou nacisty k tomu, že proti němu postaví svého špičkového odstřelovače, velitele školy pro záškodníky, majora Königa. Ani on však Zajceva „nedostal“. 

Tento scénář však poněkud pokulhává - žádný major König totiž neexistoval. Jeho osobu si patrně vytvořila sovětská propaganda. Jakoby se jí snažil pomoci, vylíčil americký autor David L. Robbins v románu War of Rats příběh s instruktorem standartenführerem Heinzem Thorwaldem. Ale ani Heinz Thorwald se u Stalingradu však nevyskytoval. 

Zajcev byl z bojů vyřazen už v lednu 1943, kdy utrpěl těžké zranění obličeje, přičemž načas oslepl. Zrak mu lékaři sice vrátili, ale na frontu se však již nevrátil. Po válce vedl továrnu v Kyjevě a dodnes by patřil k osobám spíše méně známým, kdyby nebylo Robbinsovy knihy a poté nápadu režiséra Jeana-Jacquese Annauda, že celý příběh zfilmuje. Tak vznikl v roce 2001 film Nepřítel před branami, kde si hlavní roli zahrál Jude Law. Zajímavé je, že stejný příběh v roce 1992 natočil Jurij Ozerov v hlavní roli s Fjodorem Bondarčukem, známým synem neméně slavného otce. Film se jmenoval Andělé smrti. 

Na motivy Zajcevova příběhu v časopisu ABC rovněž vycházel v 80. letech jako seriál „Přerušený souboj“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko proti Ukrajině vyslalo na 150 dronů

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo. Ukrajinské úřady hlásí jednoho mrtvého a několik zraněných.
před 6 mminutami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur.
09:47Aktualizovánopřed 9 mminutami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
před 12 mminutami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 31 mminutami

Trump se setkal se syrským vůdcem Šarou

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou. Je to první setkání vrcholných představitelů těchto zemí za 25 let. Trump v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 32 mminutami

Izraelské údery zabily za dva dny na šedesát Palestinců, tvrdí Hamás

Nejméně 29 lidí přišlo o život při útocích, které na severu i jihu Pásma Gazy ve středu časně ráno podniklo izraelské letectvo. Podle agentury AFP to uvedla civilní obrana na palestinském teritoriu ovládaném teroristickým hnutím Hamás. V úterý civilní obrana informovala rovněž o útoku poblíž nemocnice v Chán Júnisu na jihu Gazy, který si prý vyžádal 28 životů.
09:26Aktualizovánopřed 47 mminutami

Rádio Svobodná Evropa dostalo se zpožděním peníze na duben

Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL) ve středu obdrželo se šestitýdenním zpožděním finance na svůj dubnový provoz, uvedla rozhlasová stanice se sídlem v Praze. Pokračuje nicméně v soudním sporu o získání všech finančních prostředků, které pro ni na letošní rok vyčlenil americký Kongres a které jí odebrala administrativa prezidenta Donalda Trumpa.
před 2 hhodinami

USA mohou deportovat na základě dvousetletého zákona, rozhodla soudkyně

Federální soudkyně v americkém státu Pensylvánie v úterý rozhodla, že Spojené státy mohou k urychlení deportací údajných členů venezuelských gangů používat zákon o znepřátelených cizincích z roku 1798. Agentura Reuters píše, že úřady o tom ovšem tyto lidi musejí v třítýdenním předstihu informovat a musejí jim dát možnost se proti rozhodnutí o vyhoštění bránit.
05:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...