Za nářku Severokorejců se předává moc „mimořádnému vůdci“

Pchjongjang - Předání moci v komunistické Severní Koreji po sobotní smrti Kim Čong-ila jeho nejmladšímu synovi Kim Čong-unovi běží podle všeho hladce. Oficiální sdělovací prostředky začaly následníka označovat za „mimořádného vůdce“ a hlavní město nadále zůstává dějištěm truchlení za „milovaného vůdce“. Americká a jihokorejská rozvědka ohlásily, že v KLDR v posledních dnech nezaznamenaly žádné nezvyklé přesuny armády ani nepokoje. Jedenáctidenní smutek skončí den po pohřbu plánovaném na 28. prosince.

V jasném signálu severokorejskému lidu i okolnímu světu vyšel dnes ústřední deník Korejské strany práce Rodong sinmun s dlouhým úvodníkem, v němž zemi vyzývá, aby se „sjednotila, sjednotila a sjednotila za velkým soudruhem Kim Čong-unem a s důvěrou podpořila jeho vedení“. Úvodník ho označil za „mimořádného vůdce strany, armády i lidu a velkého následníka“.

Kimovu smrt ohlásila podle státních médií i změna počasí

Severokorejská státní tisková agentura KCNA dnes oznámila, že jen několik minut před smrtí Kim Čong-ila se zastavila prudká sněhová bouře a nebe začalo rudě zářit nad svatou horou Pektusan. Led na vulkanickém jezeře Čon v horách na dálném severu popraskal s hlasitým hřměním a ve městě Hamhung obletěl jeřáb sochu Kimova otce Kim Ir-sena, než usedl na strom, kde sklopil hlavu a poté odletěl směrem k Pchjongjangu.

Obdobné mýty a legendy připisující Kimovi polobožský status obklopují i jeho narození, které se podle oficiální propagandy odehrálo u paty hory Pektusan, předpověděl ho let vlaštovky a v témže okamžiku na nebi zazářila dvojitá duha.

7 minut
Telefonát Martina Tomča
Zdroj: ČT24

Dramatické scény truchlení mezitím v hlavním městě i jinde pokračují prakticky nepřetržitě od pondělního oficiálního oznámení Kimovy smrti. V mauzoleu Kamsusan v Pchjongjangu pomalu prochází dlouhá řada lidí v černém kolem proskleného katafalku, na němž spočívá Kim Čong-ilovo tělo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko masivně útočilo na Ukrajinu, v Polsku vzlétly stíhačky

Rusko vyslalo v noci proti Ukrajině 728 dronů, sedm střel s plochou dráhou letu Iskander-K a šest hypersonických raket Kinžal. Ukrajinské letectvo ráno oznámilo, že se protivzdušné obraně podařilo zničit 714 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu. Podle serveru Ukrajinska pravda či agentury Reuters šlo o dosud největší útok proti Ukrajině od začátku plnohodnotné ruské války. Hlavním terčem byl dle ukrajinského letectva Luck na západě země, asi 80 kilometrů od hranic s Polskem, které vyslalo do vzduchu vlastní a spojenecké stíhačky.
08:39Aktualizovánopřed 56 mminutami

Civilní obrana v Pásmu Gazy hlásí dvacet mrtvých včetně dětí po izraelských útocích

Civilní obrana v Hamásem ovládaném Pásmu Gazy uvádí, že při dvou izraelských vzdušných úderech tam ve středu zahynulo nejméně dvacet lidí, včetně šesti dětí. Zvláštní vyslanec USA pro Blízký východ Steve Witkoff v úterý večer vyjádřil naději, že tento týden bude dosaženo dohody o šedesátidenním příměří mezi Izraelem a teroristy z Hamásu.
před 1 hhodinou

Netanjahu jednal s Trumpem podruhé v krátké době

Prezident USA Donald Trump jednal podruhé během dvou dnů s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Podle amerických médií debatovali hlavně o situaci v Pásmu Gazy a o možném příměří mezi teroristickým hnutím Hamás a židovským státem. Podle Trumpova vyslance pro Blízký východ Steva Witkoffa se znesvářené strany „přibližují dohodě“. Jednání státníků se týkalo i vztahů s Íránem.
02:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Moskva se snaží o bližší vztahy s Gruzií, ta ale zpět do „ruské náruče“ nechce

Rusko uvádí, že se nadále snaží o normalizaci vztahů s Gruzií, jíž okupuje pětinu území. Naposledy Kreml této kavkazské zemi nabídl připojení k mezinárodnímu dopravnímu koridoru Sever-Jih. Podle experta Vincence Kopečka z Ostravské univerzity však může Tbilisi s normalizací vztahů souhlasit pouze „na oko“, jelikož gruzínská vláda nestojí o to, aby země znovu spadla do ruské náruče.
před 3 hhodinami

Dudovi naslouchala Evropa i USA, doma ale rozděloval

Polského prezidenta Andrzeje Dudu v srpnu vystřídá Karol Nawrocki. Během deseti let v čele země se Duda stal jednou z nejvýraznějších současných politických osobností východní Evropy, které naslouchal Brusel i Washington. Za svůj pragmatický přístup ke kremelské hrozbě a aktivní pomoci Ukrajině čelící ruské agresi si vysloužil mezinárodní uznání. V domácí politice se nicméně nedokázal zbavit nálepky politika stranícího konzervativcům.
před 4 hhodinami

Při povodních v Texasu přišlo o život více než sto lidí

Počet obětí bleskových záplav v centrální části Texasu se zvýšil na 109, podle serveru televize CNN to uvedl texaský guvernér Greg Abbott. Nejvíce mrtvých připadá na okres Kerr, kde zemřelo 87 lidí, z nichž tři desítky byly děti. Jen v tomto okrese pohřešují úřady na 161 lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropa nikdy neopustí Ukrajinu, prohlásil Macron v britském parlamentu

Evropa nikdy neopustí Ukrajinu, řekl v úterý podle agentury Reuters v projevu v britském parlamentu francouzský prezident Emmanuel Macron. Dodal, že Londýn a Paříž budou společně s takzvanou koalicí ochotných pracovat do poslední minuty, aby zajistily příměří. Macron je i s manželkou Brigitte na třídenní státní návštěvě Británie. Na hradě Windsor je přivítal král Karel III. s královnou Camillou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Vyšla zpráva o stavu právního státu v zemích EU

Česko v uplynulém roce dosáhlo určitého pokroku v odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to v úterý uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají ale podle EK v tuzemsku nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentnosti vlastnictví médií. Komise vidí problémy i v sousedním Maďarsku a na Slovensku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...