Kim Čong-un byl prohlášen za „nejvyššího vůdce“ KLDR

Pchjongjang – Dvoudenním pohřbem dnes skončily smuteční ceremonie na počest zesnulého severokorejského komunistického vůdce Kim Čong-ila. Druhý den pohřbu byl zahájen veřejným prohlášením jeho následníka a syna Kim Čong-una za „nejvyššího vůdce“ vládnoucí strany, armády a lidu. V centru Pchjongjangu se k uctění památky komunistického diktátora shromáždily statisíce lidí. Dnešní část pohřbu trvala necelou hodinu, součástí smutečního obřadu byla třeba dělová salva a tři minuty ticha. Lokomotivy a lodě uctily památku vůdce troubením a houkáním sirén.

Obřad začal na Kim Ir-senově náměstí tichým uctěním zemřelého, při němž měli lidé sklopeny hlavy. Ceremoniální hlava státu Kim Jong-nam pak davu oznámil postavení nového vůdce a prohlásil, že Kim Čong-un zdědil po svém otci „ideologii, charakter a věc revoluce“. Nový vůdce přitom hleděl z balkonu Velké lidové studovny se sklopenou hlavou, obklopovali jej nejvyšší straničtí a armádní představitelé a nablízku měl i Kim Čong-ilovu mladší sestru.

Kim Jong-nam:

„Velké srdce soudruha Kim Čong-ila se zastavilo. Kimova smrt je největší a nejnepředstavitelnější ztrátou pro naši stranu a revoluci.“


„To, že velký soudruh Kim Čong-il plně vyřešil otázku nástupnictví, byl jeho nejvelkolepější počin,“ řekl Kim Jong-nam, který je předsedou stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění. Za „nejvyššího vůdce“ a „velkého následníka“ již Kim Čong-una označovala v minulých dnech státní média, formálně by jej ale v čele země měly potvrdit nejvyšší stranické, parlamentní a vládní orgány.

Nový vůdce shlížel na náměstí se sklopenou hlavou. Kolem sebe měl přitom špičky komunistické strany a armády včetně svého vlivného strýce Čang Song-tcheka. Celá země držela za Kim Čong-ila tři minuty ticha – naopak naplno spustily všechny sirény.

Kim Čong-un k truchlícím nepromluvil, čímž se ale nijak neodlišil od svého otce. Ten podle dostupných informací promluvil osobně k masám jen jedinkrát – na vojenském shromáždění v roce 1992 ještě před tím, než se stal vůdcem země. Dalších šest dětí Kim Čong-ila včetně jeho dvou synů Kim Čong-nama a Kim Čong-čula se na záznamech z pohřbu nikde neobjevilo.

Kim Čong-il podle oficiální zprávy zemřel 17. prosince ve věku 69 let a Kim Čong-una vybral za následníka v loňském roce. Svět sleduje obřad v naději, že spatří náznaky dalšího vývoje v izolované zemi disponující jadernými zbraněmi. Analytici budou hledat signály naznačující, zda strana a armáda plně přijmou dalšího příslušníka „kimovské dynastie“ a kdo bude spolu s ním vládnout.

Pohřeb se snaží využít i severokorejská opozice

Z exilu z Jižní Koreje poslali členové severokorejské opozice do vlasti asi dvě stě tisíc balónů s letáky, ve kterých vyzývají občany Korejské lidově demokratické republiky, aby povstali  proti vládnoucí dynastii. „Severokorejci žili jako otroci pod Kim Ir-senem a Kim Čong-ilem 66 let. Jak teď můžou být otroci Kim Čong-una, který je jak malé děcko? Nesmíme už akceptovat, aby si předávali moc v třetí generaci,“ prohlásil člen opozice Park Sang-hak.  

Kim Čong-il byl absolutním vládcem jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi. Zprávu o jeho smrti Pchjongjang zveřejnil až po dvou dnech. Dalších deset dní se před podobiznami zesnulého vůdce v mrazivém počasí klaněly a plakaly statisíce lidí. Ve středu začal mohutný pohřeb, z něhož severokorejská státní televize vysílala několikahodinovou jízdu kolony provázející pohřební vůz pchjongjangskými ulicemi plnými teatrálně naříkajících lidí.


Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Reportáž Davida Miřejovského

29.12.2011, UD

Severokorejské smuteční oslavy pokračují i dnes

Rozhovor s Petrem Bláhou

Telefonát Tomáše Horáka

Telefonát Tomáše Etzlera

Ceremoniál v Pchjongjangu je u konce