Šoty provládních syrských médií mají dokázat, že problémy dělají teroristé. Záběry japonské televize, která měla povolení v zemi pod dozorem natáčet, ukazují klid v ulicích Damašku a lidi nakupující suvenýry s podobiznou prezidenta Assada. Amatérské záběry ovšem ukazují jinou realitu. Jedním z těch, kteří pořizovali oficiální záběry, byl i bývalý kameraman syrské provládní televize Al Dunia.
Utekl i s rodinou do Egypta a popisuje zkreslování pravdy, např. lidi od bezpečnostních složek, kteří se tváří jako civilisté a vyjadřují vládě podporu, nebo natáčení v jeho rodném městě nedaleko tureckých hranic. Štáb měl popřít zvěsti o tom, že v místním cukrovaru vojáci znásilňují zadržené ženy a bijí muže.
Junis Alijusuf, bývalý kameraman syrské televize Al Dunia:
„Točili jsme v továrně, jako by se tam nic nedělo. Jedna část přitom byla plná lidí. Někteří byli od krve. Lékaři jim ošetřovali nohy zraněné bitím a mučením. Když jsme odcházeli, jeden voják se mě zeptal: proč jste netočili včera? Když byly ženy nahé a mohly jste slyšet, jak je znásilňují. Další den jsem se vrátil a vojáka hledal. Řekli mi, že utekl, dezertoval.“
Alijusufova slova média nemohou ověřit, protože v zemi nemají povolení natáčet. Dodal ale důkazy, že pro televizi Al Dunia jako kameraman pracoval. Syrští novináři jsou v zemi pod přísným dozorem. Vyjít s pravdou ven znamená ohrožení – hlavně pro Alijusufovy rodiče, bratry a další příbuzné, které v Sýrii nechal. „Vyhrožovali mi, ale bůh mě ochrání. Rozhodoval jsem se za všechny Syřany, ne jen za svou rodinu,“ prohlásil Alijusuf. Ten se v Káhiře připojil k opozici tvořené uprchlými Syřany. Doufá, že se jednou do své země vrátí a že na jeho záběrech pak bude jedna jediná svobodná tvář Sýrie.
Hrozbou pro syrské civilisty jsou stále odstřelovači
Generální tajemník LAS Arabí dnes prohlásil, že vláda stáhla armádu z obytných čtvrtí na okrajích měst, ale pro civilisty zůstávají hrozbou odstřelovači. Arabí se dnes v Káhiře sešel s dalšími pozorovateli, kteří mají odjet do Sýrie. LAS prý nejdřív vydá zprávu o týdenním působení prvních týmů a podle toho rozhodne, zda je třeba posílat další.
Pozorovatelé LAS mají v Sýrii dohlížet na plnění požadavků ligy, jimiž jsou stažení vojáků z měst a propuštění politických vězňů. I přes přítomnost pozorovatelských týmů v řadě syrských měst ale armáda nepřestává střílet do civilistů.
Arabí, šéf LAS:
„Ano, (v Sýrii) se ještě střílí a jsou tam odstřelovači. Je těžké říci, kdo na koho střílí, tato otázka musí být projednána se syrskou vládou, protože cílem (pozorovatelské mise LAS) je úplné zastavení střelby a ochrana syrských civilistů.“
Od zahájení arabské mise, tedy od 20. prosince, zahynulo na 200 lidí. První obětí roku 2012 je Syřan, který zemřel v nemocnici, kde mu nemohli poskytnout patřičné ošetření. Dnes vládní vojáci údajně zabili další čtyři osoby.
