Ebadíová: Arabské jaro bez nastolení demokracie není jarem

Teherán - Západ revoluci v arabských zemích připodobňuje k pádu komunismu ve střední a východní Evropě. První muslimská nositelka Nobelovy ceny míru právnička Širín Ebadíová ale nadšení brzdí. Arabské jaro dokonce odmítá nazývat jarem, protože v zemích nebyla nastolena demokracie. Poukázala přitom na případ Íránu, kde revoluce proběhla, ale ženy jsou v něm diskriminované a cenzura je něčím naprosto běžným.

Ebadíová míní, že arabské země sice dokázaly svrhnout diktátory, ale nenastolily demokracii. „Myslím, že jedním z prvních znaků demokracie je, když arabské a muslimské ženy nebudou dál diskriminované,“ řekla nositelka Nobelovy ceny míru s tím, že Íránci v roce 1979 také provedli revoluci, ale demokracii nezískali. 

První muslimku, která dostala Nobelovu cenu míru, za to íránský režim jen trestá. Když se před osmi lety vracela do Teheránu, netušila, že jí medaili seberou. „Íránská vláda medaili tedy vrátila, ale zkonfiskovala veškerý můj majetek, včetně bytu a kanceláře a mnoha dalších věcí. Prodala to vše na aukci, a to na základě falešného tvrzení, že jsem z Nobelovy ceny nezaplatila daně,“ prohlásila Ebadíová. 

Širín Ebadíová, íránská nositelka Nobelovy ceny míru: 

„Získání Nobelovy ceny míru mi umožnilo, že můj hlas je teď slyšet po celém světě. Podoba mé práce se ale nezměnila. Dál aktivně bráním lidská práva, a dokonce se moje činnost ještě zintenzivnila. Pracuji tvrději, než dřív.“

Íránský prezident
Zdroj: ČT24

Ebadíová obhajovala disidenty

Dnes 64letá právnička jezdí po celém světě. V Praze přednášela po boku Dalajlámy. V Íránu byla známá od 70. let, kdy se stala historicky první ženou, která předsedala Teheránskému soudu. Pak získala jméno jako nebojácná právnička disidentů a pronásledovaných Íránců.

Někteří její klienti byli ubodáni k smrti. „Všem mým rodinným příslušníkům v Íránu sebrali pasy, mají zákaz opustit zemi a zatkli také hodně mých kolegů. Jsou pod velkým tlakem. Nutí je mluvit proti mně ve státní televizi. Samozřejmě, proti mně nesvědčili,“ konstatovala Ebadíová.

Íránský prezident
Zdroj: ČT24

Právě íránskou propagandu si nejnověji vzala na paškál. Zvlášť jí vadí íránský kanál Press TV, který vysílá v angličtině. Své sídlo má paradoxně v Londýně a nedávno mu britské úřady udělily pokutu 100 tisíc liber. Íránská televize z toho obviňuje britskou královskou rodinu.

Ebadíová věří Evropě

„Evropská unie může hrát velmi vlivnou roli. Írán například využívá evropský satelit, přes který přenáší signál svých zpravodajských televizí do jiných zemí. Nedovoluje ale ostatním zahraničním televizím vysílat do Íránu, jako například BBC a Hlasu Ameriky. To, co Írán dělá, znamená jediné - provádí cenzuru,“ řekla nositelka Nobelovy ceny. 

Sama Ebadíová z Íránu odjela v roce 2009 po znovuzvolení prezidenta Ahmadínežáda. Volby po opozičních protestech, které vláda brutálně potlačila, označila za zfalšované. Svět vyzvala, ať je neuznává a vypíše nové pod dohledem OSN. Dokud bude Ahmadínežádův režim u moci, do země se ani vrátit nehodlá.

5 minut
Širín Ebadíová exkluzivně pro Horizont ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 3 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 8 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 13 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 15 hhodinami
Načítání...