Izrael je po včerejší diskusi s Palestinci značně pesimistický

Jeruzalém – Po úterní schůzce izraelských a palestinských vyjednávačů v jordánském Ammánu dnes izraelští činitelé vyjadřovali pesimismus ohledně vyhlídek na obnovení mírového procesu. Izraelci a Palestinci se setkali poprvé od roku 2010, aby se pokusili nalézt novou platformu pro obnovení rozhovorů. Jednání se podle jordánských pořadatelů uskutečnilo v pozitivním ovzduší, ale skončilo bez jakéhokoliv významného průlomu. Plánují se nicméně další jednání, údajně už na příští týden.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Tara Todras Whitehill

„Je těžké být optimistou, protože (palestinský prezident Mahmúd) Abbás trvá na svém požadavku, aby se Izrael hned na začátku zavázal stáhnout na hranice z roku 1967 a zmrazit výstavbu v osadách, jinak hrozí přijetím tvrdých opatření,“ citovala agentura AFP vyjádření ministra bez portfeje Bennyho Begina ve veřejném rozhlase.

Jeden z iniciátorů dohod z Osla o palestinské autonomii z roku 1993 Jossi Beilin rovněž v rozhlase prohlásil, že „právě započaté diskuse jsou marné a odsouzené k nezdaru“. „Obě strany se mohou klidně dál scházet, nemají ale sebemenší šanci dospět byť k minimální shodě,“ dodal Beilin, který stojí v čele laické levicové strany Merec.

Podle něj by měl blízkovýchodní kvartet (OSN, EU, USA, Rusko) „změnit směr a přijít s návrhem prozatímní dohody o hranicích“.