Britské rady: Pijte méně… a tu a tam raději vůbec

Londýn - Británie vyrazila do boje proti časté konzumaci alkoholu. Ta podle statistik ročně zabije na 10 tisíc lidí a nemocnice ošetří zhruba sto tisíc pacientů, kteří mají kvůli pití podlomené zdraví nebo se v opilosti zranili. Britové jsou v tomto ohledu čím dál agresivnější - jen útoků pivní sklenicí je na ostrovech hlášeno za rok přes osmdesát tisíc. Parlamentní zdravotní komise proto nově nabádá Brity, aby lihoviny alespoň na dva dny v týdnu úplně vynechali.

Stát kvůli alkoholu každý rok přichází o desítky milionů liber: platí zdravotní péči alkoholikům, přesčasy policistům nebo přichází o daně, které mohly zaplatit oběti dopravních nehod nebo hospodských rvaček.

Jednotky alkoholu a doporučené dávky
Jednotky alkoholu a doporučené dávky

Podle statistik připadá v Británii na každého staršího patnácti let ročně přes 11 litrů čistého alkoholu - to je přibližně 550 velkých piv. „Je absolutně nutné, aby lidé dva dny v týdnu vůbec nepili alkohol. To se v dřívějších varováních často přehlíželo,“ říká odborník na závislosti Chris Record. Dřívější doporučení lékařů, aby lidé pili jen určité množství alkoholu, příliš nepomohlo. Výrobci na etiketách uvádějí, kolik jednotek - tedy mililitrů čistého alkoholu - jejich nápoj obsahuje. Pro muže pak platí, že by týdně neměli vypít víc než 21 jednotek, ženy by si jich měly dopřát ještě méně.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Odborníci ale tvrdí, že jediným řešením bude alkohol citelně zdražit. Hodně lidí si totiž zvládne alkohol pár dní odepřít - celou doporučenou dávku ale nakonec vypijí v pátek večer. Způsobí si těžkou opilost a rady i doporučení lékařů jsou pak k ničemu.