Další politický vězeň zemřel na Kubě kvůli hladovce

Havana - Jednatřicetiletý kubánský politický vězeň zemřel v nemocnici města Santiago de Cuba po padesátidenní hladovce. Agentuře AFP to dnes oznámil přední kubánský disident Elizardo Sánchez. Vězněný Wilmar Villar odmítal potravu na protest proti čtyřletému trestu vězení vynesenému loni v listopadu.

Podle Sáncheze byl Villar několik dní v kritickém stavu umístěn na jednotce intenzivní péče v Santiagu. „Morální, politickou i právní odpovědnost za jeho smrt nese kubánská vláda,“ řekl AFP Sánchez, který stojí v čele kubánské Komise pro lidská práva.

Villar je druhým kubánským politickým vězněm, který v posledních letech podlehl protestní hladovce. V roce 2010 zemřel dvaačtyřicetiletý Orlando Zapata, který údajně hladověl 85 dní. Zapatu označila za vězně svědomí mezinárodní organizace Amnesty International.

Villar si měl odsedět čtyři roky

Villarovu smrt potvrdily kubánské úřady, které za příčinu smrti označily selhání jater a ledvin následkem sepse. Koncem loňského listopadu byl odsouzen ke čtyřem letům vězení za členství v kubánském Vlasteneckém svazu, opoziční střechové organizaci pronásledované režimem. Svaz sdružuje asi padesát kubánských opozičních skupin a má své zastoupení v USA.