Severoněmecký Lübeck jako cvičiště pro kobercové bombardování

Lübeck - Kobercové bombardování je speciální druh náletu, během kterého je do boje nasazeno velké množství letadel. Jeho úkolem je celkové zničení rozlehlého území. Nejčastěji se používá pro zničení průmyslových oblastí nepřítele. Za 2. světové války jej využívaly obě strany proti průmyslovým, ale i civilním cílům. A důvod? Podlomení výrobních kapacit, ale i morálky obyvatelstva. Britské letectvo si kobercové bombardování poprvé úspěšně vyzkoušelo v noci z 28. na 29. března 1942, kdy se terčem masivního náletu stal severoněmecký Lübeck. O život tehdy přišlo přes 300 osob, pouhý zlomek z celkového počtu obětí, které si taktika plošného bombardování během války vyžádala. A škody? Centrem lübeckého Starého města se ráno táhl 300 metrů široký pás poničených budov, z nichž na 1 500 bylo zcela zničeno a dalších 2 000 těžce poškozeno. Během čtyř hodin přišlo o střechu nad hlavou 15 tisíc obyvatel.

Noc na Květnou neděli roku 1942 byla pro dálkový nálet ideální. Průzračný jarní vzduch spolu s měsícem v úplňku poskytoval posádkám 234 britských bombardérů výborné podmínky pro nalezení cíle. To bylo důležité, neboť Lübeck, starobylé hansovní město na pobřeží Baltského moře, ležel mimo dosah britského radionavigačního systému. 

Do půlnoci zbývala necelá tři čtvrtě hodina, když ticho nad usínajícím městem prořízl kvílivý zvuk sirén. Krátce poté se na lübecké domy snesla první dávka bomb, jejichž exploze poničily řadu staveb v centru města. Tím byly připraveny podmínky pro další dvě vlny útoku, během nichž byly z letadel shazovány především zápalné bomby. Ty snadno pronikly poškozenými střechami do útrob domů, kde zažehly intenzivní požáry. 

Ve tři hodiny ráno opustily nebe nad městem poslední wellingtony a stirlingy. Celkem na Lübeck shodily 400 tun munice, z toho asi dvě třetiny tvořily zápalné pumy. Německá protivzdušná obrana se příliš nevyznamenala. Přestože byl útok veden z malé výšky a za jasné noci, činily britské ztráty pouhých 12 strojů. 

Nálet na Lübeck vycházel z direktivy, kterou v polovině února 1942 vydalo britské ministerstvo letectví. Na základě zkušenosti s německým bombardováním Coventry v listopadu 1940 se Britové rozhodli sáhnout k taktice plošných náletů, které měly podlomit morálku obyvatel a oslabit hospodářský potenciál nepřítele. 

Proč byl jako jeden z prvních terčů zvolen hospodářsky i vojensky spíše druhořadý Lübeck? Odpověď na tuto otázku podal tehdejší velitel britského bombardovacího letectva Arthur Harris. Podle něj sice Lübeck nebyl životně důležitým cílem, nicméně pro nácvik nového způsobu bombardování bylo toto středně velké město vhodnější než velká průmyslová aglomerace. Svou roli při rozhodování sehrála i přítomnost nedalekých ponorkových doků na baltském pobřeží. 

Ve druhé polovině války, po faktickém rozprášení německé Luftwaffe, se kobercové nálety staly často používanou taktikou Spojenců. K nejrozsáhlejším patřily útoky na Hamburk v červenci 1943 a na Drážďany v únoru 1945, při kterých zemřely desetitisíce obyvatel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 16 mminutami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 27 mminutami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 1 hhodinou

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 2 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 8 hhodinami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...