Muž s novou tváří už cítí, když ho dcera políbí

Boston – Díky týmu lékařů v čele s Čechem Bohdanem Pomahačem dostal Dallas Wiens před rokem znovu šanci žít jako normální člověk. Dostal tehdy novou tvář. Šlo o první celkovou transplantaci obličeje ve Spojených státech. A za rok od operace se pacientovi do operované tváře postupně vrací cit. 

Dallas Wiens utrpěl těžký úraz elektrickým proudem. Podle lékařů neměl přežít. Díky složitému zákroku ale získal nový obličej a po roce už cítí, když ho čtyřletá dcera políbí na jeho novou tvář. „Dcera přiběhla, aby mi dala pusu. Když mi ji dala, začal jsem plakat. Byly to slzy štěstí nad tím, jak úžasné bylo ji po tak dlouhé době zase cítit,“ popisuje Dallas Wiens. 

Třicetičlenný tým doktora Pomahače Wiense operoval patnáct hodin. Transplantoval mu tvář, nos, mimické svaly i nervy. Po čtyřech měsících se mu začal v obličeji obnovovat cit a po desíti měsících se poprvé dokázal znovu usmát. „Hrozilo, že vysoká přecitlivělost zabrání, aby se štěp ujal. To se nestalo. U všech příjemců se očekává, že se jejich tělo bude bránit. Ale on byl jediný, u kterého k tomu nedošlo,“ chválí pooperační průběh Pomahač. 

Během dvou měsíců po Wiensově operaci proběhly ve stejné nemocnici hned dvě další transplantace. Nové tváře při nich získali Mitch Hunter a Charla Nashová.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka