V Bulharsku bude stát obří mešita financovaná Turky

Sofia - Turci chtějí podpořit Bulhary tureckého původu. Chystají se jim postavit supermešitu. Turecká církevní rada už pro ni schválila jako dar v přepočtu 148 milionů korun. Mešita má stát ve městě Kardžali, kde žije početná turecká menšina. Pojmout by mohla až 1 500 lidí.

Bude nejdražší budovou v celém regionu, podle bulharského listu Trud půjde o nejdražší budovu v celém regionu. Měla by být viditelná z každého místa v Kardžali.

O projekt mají zájem dvě místní společnosti. Jedna z nich postavila novou muslimskou školu v sousedním městě Momčilgradu. I tu platilo Turecko, které na ni věnovalo v přepočtu 63 milionů korun. Firma postavila také továrnu na gumu Teklas, kterou otevíral loni v říjnu premiér Bojko Borisov.

Do stávající mešity se věřící nevejdou

Současná mešita v Kardžali nemůže pojmout všechny věřící. Místní úřady proto před sedmi lety vypsaly konkurz na novou mešitu. Kvůli protestům obyvatel se ale projekt neuskutečnil.

V Bulharsku je zhruba deset procent obyvatel tureckého původu, kteří většinou současně vyznávají islám. Žijí většinou na jihovýchodě země.

/*json*/{"map":{"lat":41.642746,"lng":25.368718,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":41.642746,"lng":25.368718,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/