„V pátek večer poté, co se seznámila se závěry německých lékařů, vyjádřila Tymošenková přání zahájit léčení na klinice, která jí byla doporučena pro začátek rehabilitace v Charkově,“ uvedla vězeňská správa na své internetové stránce. Oznámila zároveň, že Tymošenková již byla převezena na kliniku, kde jí bude nabídnut „celý komplex procedur doporučený německými a ukrajinskými lékaři“.
Opoziční strana Vlast, které Tymošenková předsedá, naopak tvrdí, že byla expremiérka přepravena do nemocnice násilím. Sama Tymošenková podle agentury Unian v nemocnici odmítá jakoukoli péči, dokud se nespojí se svými advokáty.
Tymošenkové strana dnes také zveřejnila dosud neznámou část posudku německých lékařů. Z té vyplývá, že charkovská nemocnice není pro léčení problémů, které vězněnou političku trápí, řádně vybavená. „Vzhledem ke specifickým problémům Tymošenkové a zvláštnostem jejího onemocnění se jeví jako nepravděpodobné, že léčba v charkovské nemocnici bude úspěšná,“ uvedli němečtí lékaři v pasáži, kterou ukrajinské ministerstvo nezveřejnilo.
Nynější vůdkyně ukrajinské opozice si od loňského října odpykává sedmiletý trest vězení za uzavření nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu, kterou podepsala ještě jako premiérka. V novém procesu jí hrozí až dvanáct let vězení. Tymošenková vinu popírá a kauzy považuje za politicky motivovanou odvetu, kterou má na svědomí její rival a současný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
Tymošenková dlouhodobě odmítala péči ukrajinských lékařů, které jí nabízely ukrajinské úřady a které považovala za nevěrohodné. Mimo jiné i díky podpoře ze západních zemí, jež ve stíhání Tymošenkové vidí politickou motivaci, si expremiérka nakonec vymohla, aby její zdravotní stav prozkoumali zahraniční odborníci.