Vězněnou Tymošenkovou v Charkově hospitalizovali

Charkov - Vězněná ukrajinská expremiérka Julije Tymošenková byla v pátek převezena z charkovské věznice do místní nemocnice. Dlouhodobě si totiž stěžuje na bolesti zad. Expremiérka trpí silnými bolestmi způsobenými poškozenou meziobratlovou ploténkou. Dvojice německých expertů, která ji minulý týden v Charkově navštívila, potvrdila, že Tymošenková musí být prakticky trvale upoutána na lůžko. Podle jejich závěru však je převezení expremiérky do charkovské nemocnice zbytečné, tento ústav političku nevyléčí. Tento týden se tak bývalá šéfka ukrajinské vlády ze zdravotních důvodů nezúčastnila zahájení nového procesu, v němž ji obžaloba viní z finančních machinací a daňových podvodů.

„V pátek večer poté, co se seznámila se závěry německých lékařů, vyjádřila Tymošenková přání zahájit léčení na klinice, která jí byla doporučena pro začátek rehabilitace v Charkově,“ uvedla vězeňská správa na své internetové stránce. Oznámila zároveň, že Tymošenková již byla převezena na kliniku, kde jí bude nabídnut „celý komplex procedur doporučený německými a ukrajinskými lékaři“. 

Opoziční strana Vlast, které Tymošenková předsedá, naopak tvrdí, že byla expremiérka přepravena do nemocnice násilím. Sama Tymošenková podle agentury Unian v nemocnici odmítá jakoukoli péči, dokud se nespojí se svými advokáty.

Tymošenkové strana dnes také zveřejnila dosud neznámou část posudku německých lékařů. Z té vyplývá, že charkovská nemocnice není pro léčení problémů, které vězněnou političku trápí, řádně vybavená. „Vzhledem ke specifickým problémům Tymošenkové a zvláštnostem jejího onemocnění se jeví jako nepravděpodobné, že léčba v charkovské nemocnici bude úspěšná,“ uvedli němečtí lékaři v pasáži, kterou ukrajinské ministerstvo nezveřejnilo.

Nynější vůdkyně ukrajinské opozice si od loňského října odpykává sedmiletý trest vězení za uzavření nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu, kterou podepsala ještě jako premiérka. V novém procesu jí hrozí až dvanáct let vězení. Tymošenková vinu popírá a kauzy považuje za politicky motivovanou odvetu, kterou má na svědomí její rival a současný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. 

Tymošenková dlouhodobě odmítala péči ukrajinských lékařů, které jí nabízely ukrajinské úřady a které považovala za nevěrohodné. Mimo jiné i díky podpoře ze západních zemí, jež ve stíhání Tymošenkové vidí politickou motivaci, si expremiérka nakonec vymohla, aby její zdravotní stav prozkoumali zahraniční odborníci.