Člen Greenpeace pronikl s padákem do francouzské jaderné elektrárny

Paříž - Ekologický aktivista z hnutí Greenpeace dnes pomocí padáku na paragliding pronikl do areálu jaderné elektrárny u města Bugey ve střední Francii. Zřejmě tak chtěl poukázat na nedostatečné zabezpečení jaderných provozů. Muže zadržela policie. Francie získává z jádra zhruba osmdesát procent své elektřiny. V zemi je 58 jaderných reaktorů.

„Aktivista z Greenpeace přiletěl na padáku s motorem ráno zhruba v 7:40. Přeletěl nad elektrárnou, odpálil dýmovnici, poté přistál a byl zadržen,“ uvedl mluvčí místní policie.

Podle francouzské odbočky Greenpeace chtěl aktivista svým činem poukázat na to, že Francie podceňuje nebezpečí spojená s jadernou energetikou. Let prý dokázal, že atomové elektrárny nejsou dostatečně zabezpečeny proti agresi vedené ze vzduchu.

Jaderná elektrárna u města Bugey
Zdroj: ISIFA
Video Aktivista s padákem nad jadernou elektrárnou
video

Aktivista s padákem nad jadernou elektrárnou

Nejedná se o první podobný čin

Greenpeace se snažila na údajně nedostatečné zabezpečení jaderných provozů ve Francii poukázat i loni v prosinci. Aktivisté tehdy pronikli do jaderné elektrárny Nogent-sur-Seine na severovýchodě Francie. Pokusili se dostat i do elektráren v Cadarache a v Blayais, v obou případech ale byli zadrženi již na hranici areálů.

/*json*/{"map":{"lat":45.555906,"lng":5.565393,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":45.555906,"lng":5.565393,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/