Červený kříž přerušil svoji pomoc v Pákistánu

Islámábád - Mezinárodní Červený kříž pozastavil činnost v Pákistánu. Rozhodl se tak po vraždě svého britského lékaře, kterému útočníci uťali hlavu. Přerušení humanitární práce v největších tamních městech se dotkne statisíců lidí, kteří jsou na pomoci téhle organizace závislí.

Ostatky lékaře mezinárodní organizace se našly na konci dubna, nezaplatila prý výkupné. Červený kříž proto pozastavil operace ve velkých městech, jako je Péšávár nebo Karáčí. „Snažíme se teď vyhodnotit, jaký to má dopad na naši práci a jaká rizika kvůli tomu musí naši zaměstnanci podstoupit,“ vysvětlil mluvčí Červeného kříže pro Asii Philippe Marc Stoll.

V zemi už přišlo o život 19 humanitárních pracovníků

Červený kříž přitom v Pákistánu pomáhá tisícům lidí, kteří přežili násilnosti i přírodní katastrofy. Teroristy a zločince to ale neobměkčí. Jen za poslední tři roky tam zavraždili devatenáct humanitárních pracovníků a přes dvacet jich unesli. Sám americký prezident Obama aktuálně řeší případ humanitárního pracovníka Warena Weinsteina, kterého unesla pákistánská al-Káida.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

„Uděláme vše, aby se pan Weinstein dostal do bezpečí ke své rodině, ale nemůžeme a nebudeme vyjednávat s al-Káidou,“ podotkl mluvčí prezidenta Obamy Jay Carney. I když je pro humanitární pracovníky v Pákistánu stále víc nebezpečno, většina z nich nevyužívá služeb osobních strážců. Po těch je v zemi stále větší poptávka.

I když Červený kříž v Pákistánu funguje už 65 let, teď hrozí, že kvůli bezpečnosti pošle své lidi pryč. Pro stovky tisíc Pákistánců v rizikových oblastech by to byla zdrcující zpráva.