Ostatky lékaře mezinárodní organizace se našly na konci dubna, nezaplatila prý výkupné. Červený kříž proto pozastavil operace ve velkých městech, jako je Péšávár nebo Karáčí. „Snažíme se teď vyhodnotit, jaký to má dopad na naši práci a jaká rizika kvůli tomu musí naši zaměstnanci podstoupit,“ vysvětlil mluvčí Červeného kříže pro Asii Philippe Marc Stoll.
V zemi už přišlo o život 19 humanitárních pracovníků
Červený kříž přitom v Pákistánu pomáhá tisícům lidí, kteří přežili násilnosti i přírodní katastrofy. Teroristy a zločince to ale neobměkčí. Jen za poslední tři roky tam zavraždili devatenáct humanitárních pracovníků a přes dvacet jich unesli. Sám americký prezident Obama aktuálně řeší případ humanitárního pracovníka Warena Weinsteina, kterého unesla pákistánská al-Káida.

Reportáž Bohumila Vostala
„Uděláme vše, aby se pan Weinstein dostal do bezpečí ke své rodině, ale nemůžeme a nebudeme vyjednávat s al-Káidou,“ podotkl mluvčí prezidenta Obamy Jay Carney. I když je pro humanitární pracovníky v Pákistánu stále víc nebezpečno, většina z nich nevyužívá služeb osobních strážců. Po těch je v zemi stále větší poptávka.
I když Červený kříž v Pákistánu funguje už 65 let, teď hrozí, že kvůli bezpečnosti pošle své lidi pryč. Pro stovky tisíc Pákistánců v rizikových oblastech by to byla zdrcující zpráva.