Během pohřbu kubánského disidenta se hromadně zatýkalo

Havana - Při pohřbu známého kubánského disidenta Oswalda Payá byly zatčeny desítky opozičních aktivistů. Mezi zadrženými je údajně také disident Guillermo Farinas, známý řadou hladovek, které na protest proti režimu držel. Jeden z nejznámějších kubánských disidentů zemřel v neděli při automobilové nehodě ve východokubánské provincii Granma. Vyšetřování nehody pokračuje, kubánská opozice ale spekuluje i o vraždě.

Disidentovu památku uctila řada světových osobností. Kubánský kardinál Jaime Ortega na pohřbu ocenil mimo jiné jeho zbožnost a politické poslání a sdělil, že kondolenci rodině zaslal papež Benedikt XVI. Zatímco stovky diplomatů, přátel a aktivistů v tichosti opustily kostel, aby rodinu zesnulého doprovodily na havanský hřbitov, desítky disidentů skandovaly heslo „svoboda, svoboda“. Policie je zadržela a odvezla v přistaveném autobuse.

Šedesátiletý Payá zemřel, když podle oficiální verze řidič vozidla ztratil kontrolu nad řízením a narazil do stromu. Druhou obětí nehody se stal Kubánec Harold Cepera. Další dva
cestující, mladý Španěl a Švéd, nehodu přežili a byli již propuštěni z nemocnice. Nehodu ale prozatím nekomentovali.

Vytlačil někdo auto s disidentem ze silnice?

O tom, zda šlo skutečně o nehodu, panují v opozičních kruzích pochybnosti. Syn známého disidenta BBC řekl, že to nehoda nebyla. Auto s jeho otcem prý někdo záměrně vytlačil ze silnice. Tuto verzi ale nepotvrdilo ani švédské, ani španělské velvyslanectví. Kubánské úřady nehodu vyšetřují.

Diplomaté hovoří o tom, že vozidlo podle všeho jelo nepovolenou rychlostí a vjelo do výmolu, ze kterého bylo vymrštěno ze silnice proti stromu. Také podle nich prozatím neexistuje důkaz, který by potvrdil podezření rodiny.

Dlouholetý katolický disident Payá, držitel Sacharovovy ceny Evropského parlamentu z roku 2002, se snažil změnit totalitní režim nenásilnou a ústavní cestou. V roce 1999 také obdržel cenu Homo Homini společnosti Člověk v tísni. V lednu 2003 navštívil též ČR a setkal se tehdy s Havlem.

Šedesátiletý Payá byl pro svou důslednou obhajobu lidských práv neustálým terčem represí havanského režimu. Byl mnohokrát zatčen a vyslýchán, na jeho dům opakovaně zaútočily davy organizované politickou policií.