Slavný soudce Garzón bude hájit WikiLeaks

Londýn - Provozovatelé WikiLeaks najali slavného španělského soudce Baltasara Garzóna, aby vedl tým právníků hájících server i jeho zakladatele Juliana Assange. Garzón je známý především tím, že v roce 1998 inicioval vydání zatykače na někdejšího chilského diktátora Augusta Pinocheta a stíhal zločiny z éry někdejšího španělského diktátora Francisca Franca.

WikiLeaks v úterý uvedl, že Garzón se nedávno s Assangem setkal na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kam se stíhaný Australan uchýlil. Údajně spolu probírali „novou právní strategii“. Garzón prý vyjádřil „vážné znepokojení“ nad „nedostatkem záruk a transparentnosti“ v krocích, které jsou podnikány proti Assangeovi.

Assange se v současnosti brání svému vydání do Švédska, kde je obviněn ze znásilnění. Tvrdí, že se ničeho nedopustil, a žádá Ekvádor o udělení politického azylu. Obvinění jsou podle něj politicky motivovaná a souvisejí s činností WikiLeaks. Server totiž v roce 2010 zveřejnil desítky tisíc tajných dokumentů americké diplomacie a armády. Assange se domnívá, že ze Švédska by mohl být pravděpodobněji vydán do USA než z Británie. V roce 2010 byl zadržen v Británii na žádost Švédska.