O službě na třináctém největším a nejluxusnějším plavidle svého druhu se dvěma helikoptérami a bazénem, megajachtě Octopus, se námořníkům jen zdá. Teď na ní vyrazí expedice britského námořnictva za další ikonou - bitevním křižníkem Hood. „Přestože jde o jachtu, Octopus má na palubě dálkově ovládanou ponorku i průzkumné a navigační vybavení,“ prohlásil ředitel Blue Water Recoveries David Mearns.
Zkázu Hoodu přežily pouze tři osoby
Právě Mearns před jedenácti lety vrak Hoodu v tříkilometrové hloubce mezi Grónskem a Islandem objevil. Osudným se křižníku stal střet s chloubou tehdejšího nacistického Německa - bitevní lodí Bismarck. Po zásahu, který odpálil muniční sklady na Hoodu, tehdy jeho zkázu přežili pouze tři ze 1 418 členů posádky.
Jeho potopení se zapsalo jako největší válečná tragédie britské námořní historie. „Myslím, že se nám podaří pořídit lepší fotografie a získat informace, díky kterým konstruktéři vyvodí, co se vlastně stalo,“ konstatoval Mearns.
Lodní zvon by se měl objevit v muzeu v Portsmouthu
Hlavním cílem je ale vyzvednutí lodního zvonu, který na palubě Hoodu lokalizovala Mearnsova expedice v roce 2001. „Při pohledu na zvon můžou příští generace s vděkem vzpomenout hrdinství a oběť, kterou posádka Hoodu přinesla ve službě své vlasti,“ míní kontradmirál Britského královského námořnictva Philip Wilcocks.

Reportáž Pavla Šimka
Reportáž Pavla Šimka
ud: 16.8.2012
Komentář Zdeňka Partyngla
Pokud se zvon skutečně podaří vyzvednout, měl by se už příští rok objevit na čestném místě v královském muzeu v Portsmouthu a stát se jednou z nejcennějších relikvií slavné námořní historie Velké Británie.