Vrak legendárního křižníku Hood prozkoumá zvláštní expedice

Londýn - Britské královské námořnictvo se chystá rozluštit jednu ze záhad druhé světové války - jak přesně se potopil legendární bitevní křižník Hood. Slavný vrak bude zkoumat se silným spojencem, kterým je miliardář a spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen.

O službě na třináctém největším a nejluxusnějším plavidle svého druhu se dvěma helikoptérami a bazénem, megajachtě Octopus, se námořníkům jen zdá. Teď na ní vyrazí expedice britského námořnictva za další ikonou - bitevním křižníkem Hood. „Přestože jde o jachtu, Octopus má na palubě dálkově ovládanou ponorku i průzkumné a navigační vybavení,“ prohlásil ředitel Blue Water Recoveries David Mearns.

Zkázu Hoodu přežily pouze tři osoby

Právě Mearns před jedenácti lety vrak Hoodu v tříkilometrové hloubce mezi Grónskem a Islandem objevil. Osudným se křižníku stal střet s chloubou tehdejšího nacistického Německa - bitevní lodí Bismarck. Po zásahu, který odpálil muniční sklady na Hoodu, tehdy jeho zkázu přežili pouze tři ze 1 418 členů posádky.

Jeho potopení se zapsalo jako největší válečná tragédie britské námořní historie. „Myslím, že se nám podaří pořídit lepší fotografie a získat informace, díky kterým konstruktéři vyvodí, co se vlastně stalo,“ konstatoval Mearns.

Lodní zvon by se měl objevit v muzeu v Portsmouthu

Hlavním cílem je ale vyzvednutí lodního zvonu, který na palubě Hoodu lokalizovala Mearnsova expedice v roce 2001. „Při pohledu na zvon můžou příští generace s vděkem vzpomenout hrdinství a oběť, kterou posádka Hoodu přinesla ve službě své vlasti,“ míní kontradmirál Britského královského námořnictva Philip Wilcocks.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Reportáž Pavla Šimka

ud: 16.8.2012

Komentář Zdeňka Partyngla

Pokud se zvon skutečně podaří vyzvednout, měl by se už příští rok objevit na čestném místě v královském muzeu v Portsmouthu a stát se jednou z nejcennějších relikvií slavné námořní historie Velké Británie.