Záhřeb – Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a další významní američtí politici skupují klíčové podniky v Kosovu. Právě politici, kteří se výrazně angažovali v řešení otázky nezávislosti této bývalé srbské provincie, se účastní privatizace tamního Telekomu nebo lignitových dolů.
Exministryně Albrightová skupuje v Kosovu klíčové podniky
Nad přílivem amerického kapitálu do Kosova se pozastavuje chorvatský deník Jutarnji list. Společnost Albright Capital Management, jejímž vlastníkem je Albrightová, se s dalšími osmi společnostmi účastní privatizace kosovského Telekomu. Podle zákulisních informací je prý výběrové řízení ušité na míru právě firmě Albrightové, která se v řešení otázky nezávislosti Kosova výrazně angažovala. Privatizace Telekomu byla nedávno už skoro dokončena, když náhle odstoupil Chorvatský Telekom, většinově vlastněný německým Deutsche Telekom. Němečtí investoři ustoupili údajně proto, že bývalí šéfové firmy jsou v Kosovu trestně stíhaní za korupci.
Kosovský Telekom má více než milion předplatitelů v mobilní síti a asi 100 000 uživatelů pevných linek. Albrightová už loni vydělala 20 milionů eur (485 milionů korun) díky prodeji vlastnického podílu v kosovské telekomunikační firmě Ipko slovinskému Telekomu.
Podle chorvatského deníku je americký vliv v Kosovu obrovský už od roku 2000. Například generál NATO Wesley Clark, který velel spojeneckým operacím při kosovské krizi v roce 1999, se chystá koupit hnědouhelné lignitové doly a zabývat se výrobou kapalného paliva z tohoto méně kvalitního uhlí. Kosovo je páté ve světovém žebříčku nalezišť lignitu, ale výrobě paliva se ve světě věnují jen čínští experti. Jutarnji list Clarkův záměr považuje za nebezpečné experimentování v balkánském teritoriu.