Mauritánský prezident byl postřelen

Nuakšott - Prezident Mauritánie Mohamed Ould Abdel Azíz byl podle místní vlády v sobotu omylem postřelen. Vládní mluvčí uvedl, že prezident byl lehce zraněn při střelbě vojenské hlídky, která nepoznala jeho konvoj. Původně ovšem rozhlas hlásil, že prezident vyvázl z pokusu o vraždu.

„Prezidentův konvoj byl zasažen střelbou mauritánské hlídky, která tento konvoj nepoznala,“ uvedl vládní mluvčí. „Prezident byl postřelen, je však zraněn lehce a jeho život není ohrožen,“ dodal. Prezident byl zasažen do břicha, byl operován a jeho stav je stabilizovaný. Dnes byl k dalšímu ošetření převezen do Francie.

Předtím odletem v televizi a ujistil občany, že chirurgický zákrok dopadl dobře. „Chci tímto občany Mauritánie uklidnit. Sobotní operace byla úspěšná díky lékařům, kteří ji provedli. Chci ujistit, že jsem zdráv a že šlo o omyl jedné armádní jednotky. Přihodil se na nezpevněné cestě u Tweily,“ řekl prezident před kamerou. Tweila leží asi 40 kilometrů od hlavního města.

Prezident hovořil z lůžka, na němž ležel přikrytý. Vypadal bledý, ale hovořil nezměněným hlasem. Vedle stál premiér Mulája uld Muhammad Laghdaf, další představitelé vlády a také armády. Mauritánské bezpečnostní zdroje tvrdí, že prezidentovi bude ve Francii poskytnuta „doplňková léčba“.  

Podle svědků mělo jít o atentát

Stanice CNN stále nevylučuje jinou verzi incidentu. Opírá se o svědky, podle nichž prezident vyvázl z pokusu o atentát. Stříleli prý neznámí ozbrojenci, kteří pak uprchli. Tito svědci tvrdí, že střelci vědomě mířili na Azíze, který se právě vracel do metropole ze své venkovské rezidence.    

Mohamed Ould Abdel Azíz se dostal k moci v roce 2008 po nekrvavém státním převratu nejdříve jako šéf junty. Předtím byl velitelem stráže svrženého prezidenta Sídího Ould Šajcha Abdalláhiho. O rok později byl zvolen v prezidentských volbách.  

Mauritánie leží v severozápadní Africe na pobřeží Atlantského oceánu. V zemi, která má za sebou roky politické nestability, žijí zhruba tři miliony lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný. Moskvu přímo neobvinil, píše AFP

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této „strašné války“, prohlásil podle agentury AFP mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
před 21 mminutami

Prezidentem Ekvádoru byl opět zvolen Noboa, oznámila volební komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, mladý konzervativní milionář Daniel Noboa. Vyplývá to podle agentury Reuters z oznámení volební komise. Samotný Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní“ volební podvod, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
před 42 mminutami

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„To zlo je stále přítomné.“ V Polsku si připomněli výročí Katyně

Polsko si připomnělo 85 let od takzvaného Katyňského masakru. V roce 1940 sovětská tajná policie povraždila v oblasti Katyně ležící nedaleko od Smolenska v nynějším Rusku na dvaadvacet tisíc polských důstojníků a příslušníků inteligence. Vinu Moskva od počátku svalovala na nacistické Německo. To ještě během druhé světové války, když okolí Katyně dobylo, exhumovalo část obětí. Kreml se k činu plně přiznal až v devadesátých letech. Polský premiér Donald Tusk během piety řekl, že stejné zlo, které před 85 lety vraždilo Poláky, v neděli zabíjelo v ukrajinském městě Sumy. „To zlo je tady stále přítomné a tak jako v minulosti, i dnes nás ohrožuje,“ prohlásil.
před 10 hhodinami

Volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr a pučista Nguema

Prezidentské volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr země Brice Oligui Nguema, který vedl v srpnu 2023 v zemi vojenský převrat. Podle předběžných výsledků získal padesátiletý Nguema 90,35 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na gabonského ministra vnitra.
před 10 hhodinami

Izrael udeřil na poslední funkční nemocnici v Gaze

Izraelský vzdušný úder v noci na neděli zasáhl nemocnici al-Ahlí a zničil oddělení příjmu a pohotovosti, uvedla podle agentur civilní obrana v Pásmu Gazy, ovládaná teroristickým hnutím Hamás. V průběhu evakuace zemřela jedna pacientka, které lékaři nedokázali zajistit potřebnou péči, píše agentura AP. Úder potvrdila izraelská armáda, podle které byl areál používán Hamásem k plánování a provádění teroristických útoků.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Evropa musí vůči Trumpovi postupovat jednotně, shodli se Rakušan a Bartoš

Nejistota kvůli obchodní válce vyvolané celní politikou Donalda Trumpa nepolevuje. Hosté Otázek Václava Moravce mluvili o evropské reakci na kroky amerického prezidenta, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) i bývalého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) musí Evropa jednat jako soudržný celek. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) může být Trump v některých krocích inspirací.
před 15 hhodinami
Načítání...