Mauritánský prezident byl postřelen

Nuakšott - Prezident Mauritánie Mohamed Ould Abdel Azíz byl podle místní vlády v sobotu omylem postřelen. Vládní mluvčí uvedl, že prezident byl lehce zraněn při střelbě vojenské hlídky, která nepoznala jeho konvoj. Původně ovšem rozhlas hlásil, že prezident vyvázl z pokusu o vraždu.

„Prezidentův konvoj byl zasažen střelbou mauritánské hlídky, která tento konvoj nepoznala,“ uvedl vládní mluvčí. „Prezident byl postřelen, je však zraněn lehce a jeho život není ohrožen,“ dodal. Prezident byl zasažen do břicha, byl operován a jeho stav je stabilizovaný. Dnes byl k dalšímu ošetření převezen do Francie.

Předtím odletem v televizi a ujistil občany, že chirurgický zákrok dopadl dobře. „Chci tímto občany Mauritánie uklidnit. Sobotní operace byla úspěšná díky lékařům, kteří ji provedli. Chci ujistit, že jsem zdráv a že šlo o omyl jedné armádní jednotky. Přihodil se na nezpevněné cestě u Tweily,“ řekl prezident před kamerou. Tweila leží asi 40 kilometrů od hlavního města.

Prezident hovořil z lůžka, na němž ležel přikrytý. Vypadal bledý, ale hovořil nezměněným hlasem. Vedle stál premiér Mulája uld Muhammad Laghdaf, další představitelé vlády a také armády. Mauritánské bezpečnostní zdroje tvrdí, že prezidentovi bude ve Francii poskytnuta „doplňková léčba“.  

Podle svědků mělo jít o atentát

Stanice CNN stále nevylučuje jinou verzi incidentu. Opírá se o svědky, podle nichž prezident vyvázl z pokusu o atentát. Stříleli prý neznámí ozbrojenci, kteří pak uprchli. Tito svědci tvrdí, že střelci vědomě mířili na Azíze, který se právě vracel do metropole ze své venkovské rezidence.    

Mohamed Ould Abdel Azíz se dostal k moci v roce 2008 po nekrvavém státním převratu nejdříve jako šéf junty. Předtím byl velitelem stráže svrženého prezidenta Sídího Ould Šajcha Abdalláhiho. O rok později byl zvolen v prezidentských volbách.  

Mauritánie leží v severozápadní Africe na pobřeží Atlantského oceánu. V zemi, která má za sebou roky politické nestability, žijí zhruba tři miliony lidí.