Náboženskému násilí v Barmě už padly za oběť desítky lidí

Rangún – Nejméně 60 lidí zahynulo při nových střetech mezi muslimy a buddhisty na jihovýchodě Barmy. Při nepokojích v Arakanském státě shořely stovky domů. Bouře trvající od neděle způsobily vážná zranění desítkám lidí a tisíce jich vyhnaly z domovů. Není jasné, kdo střety vyprovokoval. V oblasti platí výjimečný stav a v několika městech i zákaz nočního vycházení. Nad násilnostmi vyjádřila znepokojení i OSN.

Obyvatelé postižených vesnic se uchýlili do uprchlických táborů, které nyní obývá přes 75 000 lidí. V táborech je nedostatek potravin a hygienických potřeb. Podle místních médií situaci zhoršuje fakt, že vláda dlouhodobě nedokáže řešit řevnivost obou komunit jinak než faktickou segregací.

Násilí se rozhořelo v západní části země v důsledku sporů mezi komunitou muslimských Rohingů a příslušníky vesnic obývaných Arakanci, kteří vyznávají buddhismus. Násilnosti mezi oběma komunitami propukly už v červnu poté, co tři muslimové údajně znásilnili a zavraždili buddhistickou ženu. O život při nich tehdy přišlo více než 90 lidí a desetitisíce jich opustily svá obydlí. I když vlna násilí pak polevila, napětí v oblasti se nezmírnilo.