Bilance Sandy: 48 mrtvých, miliardové škody

New York – Bouře Sandy již připravila v USA o život 48 lidí, tento počet ale není konečný. Po úderu na východní pobřeží USA se přesouvá do amerického vnitrozemí a dále na sever, zasáhla už i Kanadu. Osm milionů domácností je bez proudu a milion lidí se musel na pokyn úřadů uchýlit do bezpečí. Newyorský starosta Michael Bloomberg na brífinku vyjádřil soustrast všem americkým rodinám, které ztratily své blízké. Prezident Barack Obama varoval, že ještě není vyhráno, a odvolal své plánované středeční předvolební mítinky. Škody způsobené bouří se odhadují na 50 miliard dolarů. Newyorské sídlo OSN zrušilo veškerý diplomatický program.

Bouře zaplavila pobřežní oblasti USA až čtyřmetrovými vlnami, nejtíživěji zasáhla nejobydlenější oblasti USA, hlavně město New York. Bouře byla podle Bloomberga možná „nejhorší, jakou jsme kdy zažili“. Město New York hlásí 18 obětí, ve městě vypuklo 23 požárů. Nejhorší z nich v Breezy Point ve čtvrti Queens zničil 80 domů. Problémy v dopravě by podle Bloomberga měly ustat, newyorské metro ale zůstane zavřené čtyři až pět dnů; postupně ho nahradí autobusové spoje. Hlavním úkolem je podle Bloomberga zprovoznit MHD a elektrickou síť. Do několika tunelů metra a do některých stanic se během bouře dostala mořská voda. Evakuováno bylo dvě stě pacientů newyorské univerzitní nemocnice Tisch, včetně dvaceti novorozenců v inkubátorech.

Barack Obama:

„V tuto chvíli není čas se na cokoliv vymlouvat. Chci, aby se každý úřad vzchopil a zajistil, že budeme mít své zdroje tam, kde je potřebujeme.“


Zavolejte mi kdykoliv, vyzval Obama guvernéry

Prezident Barack Obama varoval, že bouře ještě neskončila a nese s sebou značná rizika. „Bouře míří na sever. Stále mohou být postižena některá místa,“ řekl Obama při návštěvě washingtonské centrály amerického Červeného kříže. „Chci proto zdůraznit, že je stále riziko záplav, stále hrozí stržené elektrické vedení a silný vítr.“ Prezidentovu reakci na současnou katastrofu ocenil i republikánský guvernér New Jersey Chris Christie. Obama se prý zachoval skvěle a zaslouží si dík. O Christiem se hovoří jako o možném prezidentském kandidátovi v  roce 2016.

Obama zdůraznil, že vláda co nejvíce pomůže místním úřadům s nápravami škod. Pokud guvernéři zasažených států budou mít potíže při spolupráci s federální vládou, „mohou mi zavolat osobně do Bílého domu“, řekl Obama.

Sandy je nyní nad jižní částí státu Pensylvánie, kde se podle meteorologů zřejmě ve středu kolem poledne našeho času prudce otočí směrem na sever do západních okresů státu New York. Nyní se střed bouře nachází asi 235 kilometrů západně od Filadelfie.


Síla větru slábne a dosahuje rychlosti 70 kilometrů za hodinu. Bouře přesto i v příštích dnech přinese prudké deště a způsobí místní záplavy. Varování před silným větrem bylo kvůli hurikánu Sandy vyhlášeno na obrovském území od Floridy až po jihovýchod Kanady. Tu už živel také zasáhl. Podle tamní policie má vichr v Torontu na svědomí jeden lidský život, přes 68 tisíc domácností v provinciích Ontario a Québec je bez proudu.

Bouře bude přecházet přes Pensylvánii a Ohio, nicméně už zřejmě zasáhne spíše méně obydlené oblasti, škody by proto měly být menší.

Video Tragická bilance Sandy: 48 mrtvých, miliardové škody
video

Tragická bilance Sandy: 48 mrtvých, miliardové škody

Tragická bilance Sandy: 48 mrtvých, miliardové škody

UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE k hurikánu Sandy

UDÁLOSTI k hurikánu Sandy

Brífink Michaela Bloomberga

Rozhovor s Luďkem Prudilem o postupu záchranářů

Ivan Kytka o rušení letů do Spojených států

Telefonát konzula ČR v Torontu k následkům Sandy

Burza otevře ve středu

Uzavřeny zůstávají newyorské parky, školy i všechna tři velká letiště. Bouře zasahuje do letového provozu po celém světě – jen USA dnes zrušily osmnáct tisíc spojů. Nejhorší situace je v New Yorku, lidé zůstali kvůli zrušeným letům uvěznění také na letištích v Paříži, Londýně i Frankfurtu. Podle newyorských úřadů by ale letiště JFK mohlo obnovit provoz ve středu, kdy také otevře obchodní parket i newyorská akciová burza. V pondělí a úterý byla uzavřena na dva dny kvůli počasí poprvé od roku 1888.

Obama zůstane ve Washingtonu

Prezident Obama oznámil, že nebude kvůli likvidaci následků bouře ani ve středu vystupovat na mítincích v rámci kampaně před prezidentskými volbami. Ve středu měl mluvit ve státě Ohio, který bude pro výsledek voleb klíčový. Jeho protikandidát Mitt Romney vystoupí v rámci kampaně ve středu na Floridě s bývalým guvernérem Jebem Bushem a senátorem Marcem Rubiem.

Obama vyhlásil New York a ostrov Long Island za místo mimořádné pohromy, což regionu umožňuje čerpat pomoc z federálních fondů. Mezi domy, které zachvátil požár, je i dům republikánského kongresmana Boba Turnera.

V celém jižním Manhattanu nejde elektřina; nefunguje proto ani dopravní signalizace, takže na ulicích panuje chaos. Nejezdí metro ani autobusy, jediným způsobem dopravy jsou taxíky, o které je enormní zájem. Nefungují telefony ani mobilní sítě. Jedinou možností pro lidi, jak se mezi sebou spojit, jsou telefonní automaty. Jindy je skoro nikdo nepoužívá, ale nyní se u nich tvoří dlouhé fronty.

Aktuální informace na Weather Channel jsou k dispozici ZDE.

Neobvyklou nabídku pomoci dostali postižení Američané z Pákistánu. Háfiz Sajíd, vůdce teroristické organizace Džamáatut davá, chce do USA poslat své muže spolu se zásilkou léků a potravin. Sajíd, na jehož hlavu vypsal letos Washington odměnu ve výši deseti milionů dolarů, považuje pomoc postiženým Američanům za „náboženskou povinnost danou islámem“.

Ústav IHS Global Insight odhaduje škody na majetku na 20 miliard dolarů (386 miliard Kč) a na zmařených obchodech ve výši deseti až 30 miliard dolarů (193 až 579 miliard Kč). Podle odborníků spoušť způsobená živelní katastrofou z dlouhodobého hlediska ale jen stěží ovlivní vývoj tamější ekonomiky.