Obléhaný Homs trpěl bez humanitární pomoci několik měsíců

Homs – Mezinárodní výbor Červeného kříže oznámil, že se poprvé za několik měsíců dostal do dvou obléhaných čtvrtí v centru města Homs a rozdělil jejich obyvatelům humanitární pomoc, léky a zdravotnický materiál. V bojích bylo jen o víkendu zabito na tři sta lidí, přibližně polovinu tvořili civilisté.

Syrská armáda včera podle opozičních aktivistů ostřelovala pozice povstalců v uprchlickém táboře Jarmúk na okraji Damašku. Zabito prý přitom bylo nejméně 20 lidí. V severozápadní části metropole vojsko s povstalci bojovalo poblíž sídla zpravodajské služby. V Ghútě, východním předměstí syrské metropole, letectvo podniklo tři útoky. V centru města, poblíž sídel státem kontrolovaných odborů, zranila nálož neznámých pachatelů 11 lidí. Podle syrské televize mají akci na svědomí „teroristé“, za ty bývají označováni povstalci, kteří bojují s režimem prezidenta Bašára Asada.

Zprávy o civilních obětech náletů přišly také ze severní Sýrie a z jihosyrské provincie Dará. Povstalci ovládli důležité ropné pole ve východní provincii Dajr az-Zaur. Během bojů bylo zabito nebo zajato asi 40 vojáků. Pole představuje největší energetické zásoby země.

Děti si hrají v ruinách města
Zdroj: ISIFA
Autor: IBL/Rex Features

Hollande podpořil vznik přechodné syrské vlády

Zatímco rebelové o víkendu hlásili vojenské úspěchy, roztříštěná exilová opozice se znovu snaží získat mezinárodní uznání. Hlavní opoziční orgán, exilová Syrská národní rada (SNC), včera v katarském Dauhá zahájila čtyřdenní setkání. Jedním z cílů jednání je rozšířit členskou základnu SNC z nynějších 300 členů na 400. Účastníci by také měli zvolit nový výkonný výbor a vůdce SNC.

Washington nedávno vyzval k rozsáhlé reorganizaci v syrském opozičním vedení tak, aby lépe reprezentovalo ty, kdo umírají na frontách, a americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla, že klíčové slovo nemohou mít lidé žijící v exilu. Zástupci lidu musí mít podle ní zkušenosti z nitra Sýrie. Možný vznik syrské přechodné vlády v neděli v Saúdské Arábii podpořil francouzský prezident François Hollande.

Schůzka Lachdara Brahímího, Nabíla Arabího a Sergeje Lavrova
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/KHALED ELFIQI

Lavrov agituje za režim

Syrský režim má podporu Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v Káhiře setkal se šéfem Ligy arabských států Nabílem Arabím a zvláštním zmocněncem této instituce a OSN Lachdarem Brahímím, jenž se zatím bez větších úspěchů snaží syrskou krizi regulovat. Na začátku týdne by měl Lavrov jednat s jordánským králem Abdalláhem II.

Konflikt v Sýrii, který začal pokojně loni v březnu, se změnil v občanskou válku, jež si zatím podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) vyžádala 36 000 obětí na životech. Včera si podle předběžné bilance této organizace boje v zemi vyžádaly nejméně 134 mrtvých. Mezi nimi je 66 civilistů, 41 vojáků a zbytek tvoří rebelové. V sobotu prý v Sýrii zahynulo skoro 200 lidí.

/*json*/{"map":{"lat":35.101934057246,"lng":38.03466796875,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":34.687427949315,"lng":36.6943359375,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/