Barack Obama bude prezidentem další 4 roky

Washington – Podle odhadů televizí MSNBC, CNN a CBS získal americký prezident Barack Obama potřebných 270 hlasů volitelů, a zůstává tak na další čtyři roky nejmocnějším mužem planety. V klání o Bílý dům porazil republikánského soupeře Mitta Romneyho.

Které státy kdo podle odhadů a předběžných výsledků získal anebo v nich průběžně vede (podle ABC news):

Barack ObamaBarack Obama
Kalifornie, Colorado, Connecticut, Delaware, Washington DC, Havaj, Illinois, Iowa, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, Ohio, Oregon, Pensylvánie, Rhode Island, Vermont, Virginie, Washington, Wisconsin

Mitt Romney stihne v den voleb další mítinkyMitt Romney
Alabama, Arizona, Arkansas, Georgia, Idaho, Indiana, Kansas, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Nebraska, Severní Karolína, Severní Dakota, Oklahoma, Jižní Karolína, Jižní Dakota, Tennessee, Texas, Utah, Západní Virginie, Wyoming

Kolik kdo podle odhadu ABC získal volitelů z potřebných 270:
Barack Obama: 303
Mitt Romney: 203


Romney stále vede nad Obamou v celkovém počtu získaných voličských hlasů. Není proto vyloučeno, že se bude opakovat situace z roku 2000, kdy demokrat Al Gore získal většinu všech voličů, kvůli americkému volebnímu systému, ve kterém vítěz v jednotlivém státě získá všechny tamní volitele, ale nakonec do Bílého domu vstoupil jeho republikánský soupeř George Bush mladší.

Zajímavostí byly průběžné výsledky v okresu Vigo County v Indianě, kde se voliči od 50. let 20. století vždy shodovali s celostátním výsledkem voleb. Po sečtení 80 procent hlasů zde byli Obama s Romneym vyrovnaní, oba získali 49 procent hlasů.

Výsledky volebního souboje ukazuje i osvětlený Empire State Building.

Prezidentské klání v USA se už nyní zapsalo do dějin Twitteru. S dvaceti miliony tweetů se dnešní den ještě před vyhlášením výsledků voleb stal dosud nejdiskutovanější událostí na této sociální síti.

Romney má pouze „vítěznou“ řeč

Mitt Romney uzavřel v úterý svou volební kampaň sepsáním vítězné řeči. Agentuře AP sdělil, že si naopak nepřipravil žádný projev, v němž by uznával volební porážku. Naopak prezident Barack Obama televizi Fox řekl, že má připravené řeči dvě. Romney svou vítěznou řeč sepsal během letů mezi posledními zastávkami své kampaně. Připravený proslov má údajně 1 118 slov.


Zpravodaj ČT v Obamově volebním štábu v kongresovém McCormickově centru v Chicagu Michal Kubal připomněl, že v klíčovém státě Ohio se na poslední chvíli snažili přesvědčit nerzozhodnuté voliče jak Romney, tak i viceprezidentští kandidáti republikánů a demokratů Paul Ryan a Joe Biden. Obama si naopak v den voleb stejně jako před čtyřmi lety šel s kamarády zahrát basketbal a kampaň vynechal.

Zpravodaj ČT v bostonském volebním štábu Mitta Romneyho Martin Řezníček uvedl, že tajná služba oznámila, že všichni – včetně stovek novinářů a kameramanů – musí budovu opustit. McCormickovo centrum se zaplnilo Obamovými příznivci. Hala má ale kapacitu maximálně 18 tisíc lidí. Ti, na které se nedostalo, mohli volební noc s ostatními sledovat například na obří obrazovce, již nedaleko chicagské radnice umístila televizní stanice CNN. Na bostonském Loganově letišti přistál nezvykle vysoký počet soukromých tryskáčů. Do Bostonu se slétli bohatí příznivci republikánského kandidáta a multimilionáře Romneyho na jeho volební party.

Video Události, komentáře k americkým prezidentským volbám
video

Události, komentáře k americkým prezidentským volbám

Události, komentáře k americkým prezidentským volbám

UK 6.11.

Americké volby tématem Událostí

Volby provázely i fronty a poruchy hlasovacích zařízení

Volby provázely i drobné problémy. Například ve státě Pensylvánie hlasovací zařízení zaškrtávalo políčko u Romneyho, i když chtěl volič hlasovat pro Obamu. Podle pensylvánských úřadů šlo jen o „krátkodobou poruchu“. Po upozornění byl prý přístroj opraven a nyní již funguje bez problémů. Některým voličům v Pensylvánii zkomplikovali život také nedostatečně informovaní členové volebních komisí, kteří po nich požadovali průkaz totožnosti, i když pensylvánský soud nedávno rozhodl o tom, že to není třeba. Vadný hlasovací stroj volící vždy Romneyho zaznamenali i v Coloradu.

V dalších státech byly hlášeny pouze sporadické problémy. Největší komplikaci tak pro voliče na řadě míst představují dlouhé fronty, které se tvoří před volebními místnostmi. Značné jsou například ve Virginii, Floridě a Ohiu, tedy klíčových volebních státech, a také New Jersey a New Yorku, které nedávno zasáhla obří bouře Sandy.

Fotografie ABC News z volebních místností si můžete prohlédnout ZDE.

Blíží se další bouře, New Jersey zřejmě prodlouží termín pro odevzdání hlasů

Úřady v New Jersey podle ABC News oznámily, že zájem o e-mailovou volbu ze strany občanů, kteří kvůli bouři Sandy museli opustit své bydliště, byl tak veliký, že prodloužily možnost elektronického hlasování do pátečního večera.

K východnímu pobřeží USA se nedlouho po hurikánu Sandy, který si vyžádal přes 110 obětí, blíží další bouře. Z některých oblastí, včetně částí New Yorku, se proto budou muset lidé evakuovat. Statisíce lidí v oblastech zasažených Sandy se přitom stále musejí obejít bez elektřiny a tekoucí vody. Starosta New Yorku Michael Bloomberg upřesnil, že od středečního poledne do poledne ve čtvrtek zůstanou uzavřeny všechny parky a pláže v New Yorku. Podle Bloomberga by měla bouře přinést vítr o síle až 80 kilometrů v hodině, přílivovou vlnu o výšce okolo 1,4 metru a kolem 2,5 centimetru srážek.