Na dně moře leží loď se zlatým nákladem

Moskva – Ruští potápěči objevili na dně Ochotského moře v hloubce 25 metrů pohřešovanou loď Amurskaja. Ta zmizela koncem října s devítičlennou posádkou i nákladem 700 tun zlatonosné rudy. Potápěči členy posádky ve vraku neobjevili, pravděpodobně se pokusili evakuovat.

Loď se pohřešovala od 28. října, kdy zmizela z radarů u Šantarských ostrovů. Posádka krátce předtím stihla už jen vyslat tři nouzové signály. Záchranáři objevili v pondělí v Ochotském moři olejové skvrny a sonar potvrdil, že na dně se nachází objekt, který velikostí odpovídá zmizelé lodi Amurskaja. Potápěči se ale nemohli dodnes kvůli špatnému počasí ponořit na dno a objekt prozkoumat, podařilo se to až dnes. 

Potápěči sestoupili na dno, kde identifikovali vrak lodi. Jasně přečetli na boku lodi nápis Amurskaja. Těla posádky potápěči zatím neobjevili. Neprohledali ale ještě vnitřek lodi. Posádka se zřejmě pokusila evakuovat. Dveře do podpalubí pod můstkem zůstaly otevřené a chybí i záchranné čluny. 

Motorová loď Amurskaja přepravovala náklad zlaté rudy ze sibiřských dolů, které spoluvlastní i český miliardář Petr Kellner. Policie již zadržela ředitele společnosti, které loď patřila. Je podezřelý z nedbalosti vedoucí k několika úmrtím a z porušení pravidel bezpečnosti námořní přepravy. Loď vyplula na moře za špatného počasí a byla přetížena.