Monako? To už nebudou jen kasina, ale i luxusní mrakodrap

Monako - Ekonomická krize způsobila pokles realitního trhu i v tak bohatém státě, jako je Monako. I když ceny spadly o pouhých pět procent, knížectví se rozhodlo proti krizi bojovat porušením dlouholetého tabu - povolilo stavbu mrakodrapu. Symbolem tohoto městského státu přitom dosud byly hlavně kasina, rychlá auta a luxusní hotely.

Do dvou let by mělo Monako dostat úplně nový symbol. Chystá se pro ty nejbohatší, kteří do Monaka cestují vrtulníkem. Oslnit je má 170 metrů vysoká věž. „Velikost tohoto projektu říká, že to bude moje životní dílo. I když doufám, že budu schopný tvořit i dál,“ řekl monacký architekt Alexandre Giraldi.

Právě tento architekt má v Monaku nálepku „nejvlivnější“. Slibuje luxusní detaily, dekorace od pařížských umělců a originalitu v každém bytě.

Nový mrakodrap v Monaku
Nový mrakodrap v Monaku

Věž Odeon je zatím ve 22. patře. Každý týden přibude jedno, až do 49. patra. Majitel o zájemce nouzi nemá. V zemi s nulovou nezaměstnaností, která patří mezi daňové ráje, se tomu nikdo nediví. „My prodáváme produkt, ne metr čtvereční. Ale cena začíná lehce nad 50 000 eur za metr čtvereční,“ poznamenal Daniele Marzocco, šéf projektu.

Mrakodrap má být prestižní záležitost s bazénem, posilovnou, lázněmi nebo myčkou pro auta. „Podle mě se opravdu stane symbolem Monaka,“ míní starosta Georges Marsan.

Nový mrakodrap v Monaku
Nový mrakodrap v Monaku

Knížectví kvůli stavbě zrušilo zákaz z 80. let. Kritika na něj padala nejen kvůli hluku, ale i tomu, že věž zastíní výhled sousedům. Do konce roku 2014 se má ale zařadit mezi dvě stovky nejvyšších staveb světa.

Video Monako dostane nový symbol
video

Monako dostane nový symbol