Soudkyně si v Chávezově kriminále zkusila své

Caracas - Venezuelou hýbe případ soudkyně, o níž prezident Hugo Chávez kdysi prohlásil, že by měla strávit zbytek života ve vězení. María Lourdes Afiuniová v dnes vydané autobiografické knize Afiuniová: Velitelova vězenkyně přiznala, že byla ve vězení znásilněna, otěhotněla a potratila. Na kruté zacházení s Afiuniovou upozorňovala v roce 2010 i Rada OSN pro lidská práva, která označila proces za vykonstruovaný. Venezuelské úřady však situaci nijak neřešily.

Afiuniová se do vězení dostala v roce 2009 kvůli tomu, že podmínečně pustila na svobodu souzeného podnikatele a Chávezova odpůrce, který toho využil a uprchl do zahraničí. Chávez poté vystoupil ve státní televizi a pro Afiuniovou požadoval trest 30 let vězení. Soudkyně byla obviněna z korupce, napomáhání útěku, zneužití pravomocí a spiknutí a za několik dní převezena do ženské věznice, kde údajně došlo k násilnému činu. „Vláda o tom měla informace, ale nevěděla, že se o tom činu dozví veřejnost; ženy nejsou rády, když jsou podobné věci zveřejněny, ale Afiuniová měla tu odvahu a vyšla s tím ven,“ řekl televizi Globovisión advokát Afiuniové José Amalio Graterol.

Teprve v roce 2010, devět měsíců po svém uvěznění, byla žena převezena k soudu, aby se mohla hájit. Neuspěla však a z vězení poslala dopis Chávezovi, v němž ho žádala o dodržování lidských práv a vyhlásila občanskou neposlušnost. Vloni jí pak soud povolil odpykávat trest formou domácího vězení kvůli tomu, že se u ní objevily vážné zdravotní problémy.