Své ceny převzali i laureáti nobelovek za vědu a literaturu

Stockholm - Švédský král Carl XVI. Gustaf ve Stockholmu předal ceny laureátům vědeckých „nobelovek“ a také ocenění za literaturu kontroverznímu čínskému spisovateli Mo Jenovi. Ten čelí ve světě vlně kritiky kvůli svému kladnému vztahu k čínskému komunistickému režimu.

Po Mo Jenovi převzali své ceny ve vědeckých oborech - lékařství, fyzice, chemii a ekonomii - také laureáti z USA, Japonska, Francie a Velké Británie. Média si všímají, že mezi nimi není ani jediná žena.

Napětí kolem Mo Jena v posledních týdnech s blížícím se předáním ceny kulminovalo. Spisovatel, jenž mimo jiné obhajuje částečnou cenzuru, označil kritiku za kamenování. Podle jeho odpůrců by se naopak měl Mo stydět, protože je „lokajem systému“. Podle nich to potvrdil mimo jiné tím, že odmítl otevřeně podpořit disidenta Lioua Siao-poa, svého vězněného krajana a laureáta Nobelovy ceny za mír z roku 2010.

Mo Jen přebírá Nobelovu cenu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt Dunham

Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali japonský výzkumník Šinja Jamanaka a Brit John Gurdon. Královská švédská akademie věd je ocenila za buněčný výzkum. Jejich objevy otevírají cestu k možné regeneraci poškozených orgánů nebo k jejich nahrazení novými, které vzniknou na základě původních buněk pacienta. Poznatků Jamanaky a Gurdona využívají ve svém výzkumu i čeští vědci.

Cenu za fyziku získali společně Američan David Wineland a Francouz Serge Haroche za přínos v oblasti kvantové fyziky. Královská švédská akademie věd je ocenila zejména za vývoj převratných experimentálních metod, které umožňují zkoumat kvantové systémy a mohou v budoucnu vést například ke konstrukci supervýkonných počítačů.

John Gurdon přebírá Nobelovu cenu za lékařství
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt Dunham

Letošními laureáty Nobelovy ceny za chemii jsou Američané Robert Lefkowitz a Brian Kobilka. Královská švédská akademie věd dnes oznámila, že oceňuje jejich přelomové objevy v oblasti buněčné chemie, zejména výzkum receptorů vázaných na G proteiny.

Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2012 dostali Američané Alvin Roth a Lloyd Shapley za teorii a praxi optimálního přiřazování a párování odlišných subjektů jako například studentů se školami, mužů s ženami jako životními partnerkami i dárců orgánů s pacienty.

Video Předávání Nobelových cen
video

Předávání Nobelových cen

Předávání Nobelových cen

10.12.2012, Předávání Nobelových cen

Události: Laureáti obdrželi Nobelovy ceny