Řekl pravdu o Osvětimi, ale knihu o tom psal pod pseudonymem

Bratislava - Jméno slovenského spisovatele a antifašisty Alfreda Wetzlera, který zemřel 8. února 1988, patří ve spojení s Rudolfem Vrbou k autorům jednoho z nejdůležitějších dokumentů 20. století. Oba muži na jaře 1944 utekli z koncentračního tábora v Osvětimi a díky jejich svědectví se pak svět dozvěděl pravdu o hrůzách, které se děly v koncentračních táborech. Po válce pod pseudonymem napsal o svých zážitcích knihu, kterou krátce před důchodem jako knihovník dokonce půjčoval v knihovně.

Wetzler a Vrba jen několik dní po útěku sepsali v Žilině, kam se uchýlili, přibližně šedesátistránkovou detailní zprávu o fungování největšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora, včetně způsobu vraždění i odhadů počtu obětí. Tu jako věrohodnou odvysílalo BBC a publikoval i západní tisk. V době, kdy plynové komory v Birkenau běžely na plné obrátky a kdy začínaly deportace maďarských Židů do Osvětimi, chtěli Wetzler s Vrbou varovat, co ve skutečnosti znamená „přesídlení na východ“, jehož pravý smysl se nacistům v té době stále dařilo do značné míry držet v tajnosti.

Trnavský rodák Alfred Wetzler se před vypuknutím druhé světové války živil jako dělník. Kvůli svému židovskému původu byl ale na jaře 1942 transportován do sběrného tábora v Seredi, odkud byl následně přemístěn do koncentráku Osvětim-Březinka. Během pobytu v koncentračním táboře se Wetzler seznámil s dalším slovenským Židem Walterem Rosenbergem (později přijal jméno Rudolf Vrba). V dubnu 1944 se pak oběma mužům podařilo oklamat strážce tábora a utéct.

Na základě jejich svědectví žádali zástupci Židů spojence, aby zahájili bombardování tábora nebo přístupových cest k němu. Nic takového se však nestalo, přičemž o důvodech nečinnosti se dodnes vedou spory.

Po válce se Wetzler živil jako novinář, dělník a úředník. První svědectví o hrůzách koncentračního tábora podal již v roce 1946 v malé brožurce, kterých tehdy vycházelo bezpočet. Až v 60. letech se k tématu vrátil v podobě beletrie. V roce 1964 napsal pod pseudonymem Jozef Lánik knihu Čo Dante nevidel. Podrobně v ní zdokumentoval své hrůzné zážitky z Osvětimi. Když pak krátce před penzí pracoval v knihovně jako knihovník, dokonce občas půjčoval i svou vlastní knihu.

  • Proč pod pseudonymem? Wetzler chtěl své zážitky podat jako lidský příběh bez toho, aby zdůrazňoval svůj židovský původ, domnívá se historik Michal Frankl.

Se skutečným jménem autora vyšlo dílo až po pádu komunistického režimu, a to i se zprávou o hrůzách koncentračního tábora Osvětim-Březinka, kterou společně s Rudolfem Vrbou sepsali v roce 1944. 

Wetzler v lednu 2007 obdržel Kříž Milana Rastislava Štefánika I. třídy, který mu posmrtně udělil slovenský prezident Ivan Gašparovič. 

9 minut
Rozhovor s historikem Michalem Franklem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
21:36Aktualizovánopřed 10 mminutami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 17 mminutami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
16:57Aktualizovánopřed 29 mminutami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 33 mminutami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
17:53Aktualizovánopřed 50 mminutami

Velitelé britské a francouzské armády jednali se Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek v Kyjevě setkal s veliteli britské a francouzské armády, aby s nimi projednal plány na případné rozmístění kontingentu zahraničních vojáků na Ukrajině v rámci možné budoucí dohody o příměří.
před 55 mminutami

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně čtrnáct lidí, z toho šest dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
07:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Putin bude muset brzy říci, zda to s mírem myslí vážně, prohlásil Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek po jednání ministrů zahraničí států NATO prohlásil, že ruský vládce Vladimir Putin bude muset velmi brzy říci, zda to s mírem na Ukrajině myslí vážně. Pokud ne, USA odpoví, zdůraznil Rubio. Podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho je nyní „míč na ruské straně hřiště“. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) řekl, že k ruskému jednání o příměří je maximálně skeptický.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...