Sázky na nového papeže: Scola, Turkson… anebo Bono Vox?

Vatikán – Milánský arcibiskup Angelo Scola a ghanský kardinál Peter Turkson jsou podle bookmakerů mírnými favority volby nového papeže. Podle sázkových kanceláří se změna ve Vatikánu stala nejvyhledávanější mimosportovní sázkovou hrou letošního roku. Konkláve, jež zvolí nového papeže, se zřejmě sejde nejdříve za týden.

Irská společnost Paddy Power podle televizní stanice CNN přijala od sázkařů od rezignace Benedikta XVI. tipy za 450 000 dolarů (8,9 milionu korun). Favoritem je u této společnosti Ital Scola. V případě jeho zvolení by za každou vsazenou libru získal úspěšný hráč dvě. Mírně více by se sázejícím vyplatil tip na Ghaňana Turksona, který má kurz 5 ku 2. Na třetím místě je v současnosti vatikánský kardinál Tarcisio Bertone s kurzem 7 ku 2. Pětici největších favoritů doplňují kanadský kardinál Marc Ouellet a další Ital Angelo Bagnasco.

Podobně odhadují výsledek konkláve experti londýnské sázkové společnosti Ladbrokes. Scola a Turkson mají podle nich vyrovnané šance, víra v jejich úspěch může jednu libru proměnit ve tři. Další tři jména jsou opět Bertone, Ouellet a Bagnasco, jemuž se s kurzem 10 ku 1 vyrovnal italský arcibiskup Gianfranco Ravasi.

Objevují se však i kuriózní sázky. U jedné americké společnosti si kdosi vsadil, že se papežem stane cyklista Lance Armstrong. Paddy Power prý zase přijala s kurzem 1000 ku jedné sázky od dvou desítek zájemců, kteří vidí jako nového papeže zpěváka Bona Voxe, a pět lidí si vsadilo, že se hlavou církve stane vyhlášený ateista, vědec Richard Dawkins. Kurz na něj je symbolických 666 ku jedné.