Venezuela prošetří, zda Cháveze nezabili zahraniční nepřátelé

Caracas - Venezuela chce vyšetřit okolnosti smrti svého bývalého prezidenta Huga Cháveze. Země totiž pojala podezření, že její „zahraniční nepřátelé“ Cháveze otrávili, a přivodili mu tak rakovinu. Řekl to prozatímní prezident Nicolás Maduro, který byl vedením země pověřen do konání řádných voleb.

„Budeme hledat pravdu. Máme tušení, že velitele Cháveze otrávily temné síly, které ho chtěly odklidit z cesty,“ řekl Maduro ve vysílání televizní stanice Telesur. Chávezova rakovina podle Madura zcela vybočovala z normy, do vládní komise budou prý tedy přizváni i zahraniční vědci.

Venezuelská opozice obvinění z Chávezovy otravy odmítá. Je to prý pouze jedna z konspiračních teorií, jimiž se právě Chávez v minulosti proslavil. Cílem těchto teorií bylo podle agentury Reuters vyvolat strach z imperialistů a dát lidem zapomenout na každodenní problémy.

Sám Chávez s podobnou teorií ohledně svého zdraví přišel už v roce 2011. Tehdy mu byla rakovina diagnostikována poprvé.

Reuters prohlášení Madura, který se v dubnových prezidentských volbách utká s opozičním kandidátem Henrique Caprilesem, považuje za součást předvolebního boje. Maduro se podle agentury snaží využít Chávezovy popularity a smutku veřejnosti z exprezidentova skonu ke svým politickým cílům.