Zima pořád zlobí: Sněží i tam, kde by nemělo

Praha - Silný vítr, sníh a mráz si především na východě Evropy vyžádaly několik životů. Na Slovensku, v Maďarsku a Bulharsku zanechaly téměř 200 tisíc obyvatel bez elektřiny. Na Slovensku odstraňují následky rozmarů počasí stovky vojáků a těžká technika, Maďarsko vyslalo na pomoc tisícům uvízlých motoristů dokonce tanky. Postiženy jsou také balkánské země a část jižní Evropy, včetně některých oblíbených turistických destinací.

V Maďarsku, kde je přes 100 tisíc lidí bez elektřiny, vyhlásily úřady stav ohrožení. Při nehodách zde zemřely tři osoby a dalších 76 utrpělo zranění. Tisíce lidí uvízly přes noc na silnicích, kde byla místy kvůli větru až metrová vrstva sněhu. Někteří v autech strávili i 20 hodin. Ještě večer čekalo na pomoc ve vozech 155 lidí. Nouzové ubytování muselo přes noc vyhledat přes 8000 lidí, během dne k nim přibyly další 4000.

Budapešť za postiženými, zejména na dálnicích M1 a M7, na pomoc vyslala i tanky a další vojenskou techniku. Někde jim pomáhala i odstraněním svodidel. Přerušeno je na řadě míst i železniční spojení, nejméně 18 vlaků zůstalo stát mezi stanicemi. České dráhy kvůli nepřízni počasí v Maďarsku vypravily z Břeclavi náhradní soupravy za tři spoje z Budapešti.

Sníh odřízl od světa 57 obcí, v nichž má být v noci až 15 stupňů pod nulou. Maďarská opozice kvůli počasí zrušila velký protivládní protest v Budapešti. Vláda odvolala venkovní oslavy výročí začátku protihabsburské revoluce z roku 1848. Zrušeny byly také víkendové zápasy fotbalové ligy.

Zimní počasí celý den ztěžovalo dopravu na Slovensku

Na Slovensku sníh a vítr vážně narušily automobilovou i železniční dopravu a kolem dvou desítek tisíc domácností zanechaly na určitou dobu bez elektřiny. Vítr, který mohl podle meteorologů v nárazech dosahovat až 140 kilometrů v hodině, pokácel mnoho stromů v Tatrách. Na východě země nyní zůstává bez elektřiny již jen 3 000 domácností, v centrální části země jich okolo poledne bylo až 5 000. S následky rozmarů počasí dále bojují stovky vojáků i těžká technika. V řadě krajů je vyhlášena mimořádná situace.

Sněhové závěje komplikovaly od rána dopravu na silnicích, policie proto na několik hodin uzavřela všechny přechody mezi Českem a Slovenskem pro kamiony nad 7,5 tuny. V Košickém a Prešovském kraji úřady řidičům doporučily, aby nevyjížděli. Očekávaly totiž až 25 centimetrů nového sněhu. Slovenský hydrometeorologický úřad (SMHÚ) vydal varování před silným větrem pro celou zemi. Třetí, tedy nejvyšší stupeň výstrahy platil v podvečer stále pro horské oblasti dvou okresů na středním Slovensku.

Zcela zablokované pro dopravu bylo dlouhé hodiny okolí jihoslovenského Komárna, kde se na silnicích vytvořily až pětimetrové závěje, v nichž uvízla řada nákladních vozů a také asi 200 osobních aut. V nasazení zde byla i těžká technika.

Zejména pro kamiony byla situace kritická i v dalších částech země. Silničáři na několik hodin uzavřeli horský průsmyk mezi obcemi Telgárt a Vernár. Nepřístupný byl pro kamiony dočasně také průsmyk Donovaly. Do západní Evropy dnes neodjelo několik autobusů společnosti Eurolines. Pojedou v náhradním termínu v sobotu.

Na středním a západním Slovensku se situace začala zlepšovat až v pozdním odpoledni. Kolem 17:30 přestalo sněžit i na východě země, kde problémy hlásily například Košice.

Potíže má nadále vlaková doprava. V noci na dnešek hasiči na jihu země evakuovali asi 350 lidí z uvíznutého vlaku a ze zhruba 50 aut. Noc přečkali v kulturním domě v obci Zemianska Olča. Několikahodinová zpoždění nabíraly vlaky také dnes. Slovenské dráhy vyzvaly cestující, aby cestu vlakem raději odložili. Až k večeru se situace postupně stabilizovala.

Video Telefonát Davida Miřejovského (Zprávy ve 23)
video

Telefonát Davida Miřejovského (Zprávy ve 23)

Telefonát Davida Miřejovského (Zprávy ve 23)

Z23 15.03.2013

Vstup Davida Miřejovského

Silný vítr a sníh komplikují dopravu v Maďarsku a na Slovensku

Zima trápí i západ Ukrajiny a jih Polska. Ve Lvově vykolejilo několik tramvají a v Karpatech uvízlo asi 200 nákladních vozů. Poblíž hranic se Slovenskem umrzl uprchlík ze Srí Lanky, další dva jsou s podchlazením v nemocnici. Na polské zledovatělé dálnici A4 mezi městy Tarnów a Brzesko havaroval autobus s 55 izraelskými turisty. Pasažéři vyvázli bez zranění.

Sněžilo i na Mallorce a u Neapole

Se záplavami se potýká Srbsko a Kosovo, kde se v centrální části země utopila desetiletá dívka, když se tamní řeka vylila z koryta. Desítky domů byly zaplaveny. Turecko hlásí prudké lijáky s vichřicí, která poničila střechy a vyvracela stromy. Na bouřícím moři se potopilo několik rybářských člunů. Jednu oběť a 12 zraněných si vyžádala bouře ve středobulharském Gabrovu. Zemřela mladá žena, když na ni spadlo lešení. Z místní nemocnice strhla vichřice střechu. V celé zemi hrozí záplavy.

Nezvykle chladno je na ostrově Mallorca, kde teploty v přímořských letoviscích klesly až k osmi stupňům. Tamní hory pokryl sníh. Bílý je i vrchol italské sopky Vesuv poblíž Neapole, což je v tuto roční dobu zcela nevídané. Ve Francii se situace po uplynulých dnech vrátila do normálu, škody se však odhadují na 100 milionů eur.

Ze čtvrtečního řádění zimního počasí se vzpamatovává také Rakousko. Krátce před půlnocí u dolnorakouského městečka Aspang částečně vykolejil regionální vlak, který narazil do vyvráceného stromu. Na další vydatné sněhové srážky se chystá Rusko, kde má podle zdejších médií o víkendu nasněžit nejvíce za posledních 130 let.

Nepříznivé počasí má však dopad nejen na lidi na Zemi, ale i na tři kosmonauty na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Kvůli lijákům v Kazachstánu byl jejich návrat odložen o 24 hodin na sobotu.