Drama s dobrým koncem: Na Bali skončilo letadlo v moři

Jakarta - Letoun indonéských nízkonákladových aerolinek Lion Air během přistání na ostrově Bali netrefil na dráhu a skončil v moři na mělčině, kde se rozlomil na dvě části. Nehoda se obešla bez ztráty lidských životů. Záchranáři museli ošetřit přes 45 zraněných, žádný však není v ohrožení života. 

První zprávy agentur sice hlásily až 172 zachráněných, ale později se ukázalo, že v letadle bylo 101 cestujících a sedm členů posádky. Nejprve se také předpokládalo, že letoun typu Boeing 737 přejel přistávací dráhu a sjel do moře. Dráha je totiž netypicky umístěna tak, že na jedné straně začíná na linii břehu a na opačné vybíhá daleko do moře. Posléze aerolinky připustily, že stroj ke dráze ani nedoletěl a spadl do vody těsně před ní.

  • Nehoda letadla na Bali
    Nehoda letadla na Bali zdroj: ČT24
  • Bali
    Bali autor: David Noton, zdroj: ISIFA/Rex Features

Stále není jasná přesná příčina nehody, kterou teď vyšetřují úřady. Počasí bylo dobré a letoun byl prakticky nový, dodaný loni. „Letadlo šlo na přistání, když jsem uviděl náhle se přibližující moře, až jsme nakonec do vody spadli,“ uvedl jeden ze zraněných cestujících, Dewi. „Všichni cestující v panice křičeli, báli se, že utonou. Vylezl jsem nouzovým východem a plaval, než mi pomohli záchranáři,“ dodal. 

Lion Air, největší soukromá letecká společnost v Indonésii

Co se týče Indonésie, je právě Lion Air největší soukromou leteckou společností operující v této oblasti. Navíc nyní tyto aerolinky prudce expandují díky rozmachu letecké přepravy mezi 17 500 ostrovy země. Nedávno si objednaly 234 letadel Airbus A320 za 18,4 miliardy eur (475 miliard korun), což představovalo rekordní zakázku v dějinách civilního letectví.

Letadlo Lion Air
Letadlo Lion Air

V listopadu 2011 si pak stejná společnost objednala 230 letounů Boeing 737 za 21,7 miliardy dolarů (asi 430 miliard korun). Experti však neskrývali obavy, aby takový růst nebyl na úkor bezpečnosti, zvláště když Indonésii se nedostává dostatečně kvalifikovaných pilotů. Aerolinky existující teprve 13 let ostatně mají zakázáno létat v Evropské unii a USA.

Video Pád letadla na Bali
video

Pád letadla na Bali