Přátelé Sýrie poskytnou povstalcům vojenskou pomoc

Dauhá - Státy podporující syrskou opozici se na schůzce v katarském Dauhá shodly na poskytnutí veškeré nezbytné pomoci opozici bojující proti režimu v Sýrii. Uskupení Přátelé Sýrie také požaduje okamžitý odchod zahraničních bojovníků ze Sýrie. Intervenci ozbrojenců z Íránu, Iráku a libanonského militantního hnutí Hizballáh odsoudilo.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Jacquelyn Martin/Pool

Účastníci schůzky se shodli na „okamžitém poskytnutí syrské opozici veškerého nezbytného materiálu a vybavení včetně vojenského“. Veškerá vojenská podpora má rebelům proudit prostřednictvím povstaleckého vojenského vedení, které má podporu Západu.

Kromě toho západní a arabské státy účastnící se schůzky odsoudily zapojení bojovníků Hizballáhu a z Íránu v syrské krizi. „Libanonský Hizballáh sehrál velmi zápornou roli především v útoku na (syrské město) Kusajr. Zásadně nesouhlasíme s internacionalizací konfliktu,“ řekl francouzský ministr zahraničí Lauren Fabius.   

K větší pomoci syrským povstalcům v boji s režimem Bašára Asada, a to zejména vojenské, vyzval již dříve během dne šéf americké diplomacie John Kerry. „Spojené státy a další země, které se tu sešly, každá svým způsobem a s vlastním přístupem, zvýší svou pomoc politické a vojenské opozici,“ řekl Kerry. Zdůraznil, že USA chtějí na chystané mezinárodní konferenci zvané Ženeva 2 nalézt mírové východisko ze syrské občanské války, která si vyžádala během dvou let více než 93 000 obětí.

John Kerry při příjezdu do Dauhá
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jacquelyn Martin/Pool

Kerry upozornil, že než se povstalci vydají k jednáním do Ženevy, potřebují zvrátit „nerovnováhu“ na bitevním poli, kde režim poslední dobou zaznamenal úspěchy, a tedy rebelové potřebují více pomoci. Tu má koordinovat s hlavní opoziční silou, Syrskou svobodnou armádou, Saúdská Arábie a Katar.

Kerry také potvrdil ochotu jednat s hlavním spojencem Damašku Moskvou, aby ji přiměl k politickému řešení, a sám je připraven se v Ženevě setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem a dalšími ruskými představiteli, aby politický proces urychlil.

Británie se o vyzbrojení povstalců stále nerozhodla

Povstalci ze Syrské svobodné armády podle západních diplomatů už předložili seznam požadavků na zbraně, které mají ministři v Dauhá projednat. Povstalci prý potřebují hlavně moderní protitankové a protiletadlové zbraně, jakož i intenzivní výcvik, aby se naučili tyto zbraně ovládat, a žádají také těžší výzbroj, aby mohli znovu dobýt své ztracené bašty v Kusajru a Halabu.

Většina států účastnících se schůzky v Dauhá byla až dosud proti zbrojním dodávkám opozici z obavy, že se zbraně dostanou do rukou radikálních islámských skupin. „Pokud jde o otázku, zda bychom měli dodávat zbraně syrské opozici, stále platí stejné stanovisko: Ještě jsme takové rozhodnutí nepřijali,“ řekl šéf britské diplomacie William Hague novinářům ještě před zahájením dnešní schůzky.

Boje v Sýrii
Zdroj: ČTK
Autor: AP/Andoni Lubaki

Katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání v závěru setkání prohlásil, že účastníci schůzky přijali mimořádná rozhodnutí o způsobu, jak jednat a změnit situaci na syrském bojišti. Tato rozhodnutí jsou ale držena v tajnosti, upozornil. 

Fabius dnes také řekl, že Francie syrské opozici poskytla prostředky na ochranu před bojovým plynem sarin.

Syrská opozice v minulých týdnech utrpěla porážky na několika místech, nejvýznamnější z nich byla ztráta města Kusajr. Opozice podle slov svého mluvčího v televizi Al-Džazíra pokládá dodávky zbraní za „jediné možné řešení“, aby byla s to s režimem Bašára Asada bojovat.

Rozrůstání uprchlického tábora v Jordánsku

Aktuální satelitní snímek uprchlického tábora Zaat…

Satelitní snímek původní velikosti uprchlického tá…


Polovina Syřanů bude letos potřebovat pomoc

Exodus Syřanů před každodenními hrůzami pokračuje. „Do konce letošního roku bude polovina syrských obyvatel, 10 milionů lidí, zoufale potřebovat potraviny, přístřeší a pomoc,“ upozorňuje zvláštní zmocněnkyně UNHCR Angelina Jolie.

Uprchlický tábor Zaatrí v Jordánsku původně plánovaný pro nouzové přežití 20 tisíc lidí v poušti dnes hostí víc než 120 tisíc. Jak upozorňuje OSN, většinu syrských běženců není vidět - jsou rozptýleni v provizoriu měst a vesnic celého Blízkého východu. Víc než polovina z nich jsou děti.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové