Odvolací soud změnil aktivistkám Femen tresty na podmínku

Tunis - Tři Evropanky z hnutí Femen, původně odsouzené v Tunisku za obnažování ke čtyřměsíčnímu vězení, vyšly na svobodu. Odvolací soud totiž změnil nepodmíněné tresty v podmíněné.

„Verdikt byl vydán. Jsou to čtyři měsíce a jeden den podmíněně. Vyjdou na svobodu za několik hodin,“ oznámil obhájce Evropanek. Podle advokátů měly aktivistky „obrovské štěstí“, že takto vyvázly. Ještě však není jasné, kdy se vrátí do vlasti. Prvoinstanční soud poslal 12. června dvě Francouzky a jednu Němku na čtyři měsíce a jeden den do vězení za neslušné chování. V duchu hnutí, tedy do pasu nahé, totiž koncem května podpořily tuniskou členku Femenu, která má potíže s místní justicí, a vzápětí byly zatčeny.

Zmíněná Tunisanka, Amína Tajlúrová, je odpůrkyní vlády, která se orientuje na islám. Tunisku vládne po revolučních událostech z roku 2011 islamistická Strana obnovy. Prosazuje ve společnosti stále častěji islám, proti čemuž Tajlúrová protestovala tím, že zveřejnila na internetu své snímky, na kterých byla do půl těla nahá a trup měla popsaný protivládními hesly.

Tajlúrová byla obviněna z nelegálního držení spreje se slzným plynem při květnové demonstraci islámských radikálů v Kajruvánu. Kromě toho by mohla být obžalována i ze znesvěcení hřbitova, protože byla zadržena, když na zeď kajruvánského hřbitova psala slovo Femen. Za to jí hrozí až dvouleté vězení. Ve vazbě je od 19. května.