V hlavním městě nejezdilo metro ani autobusy a v zemi stály i vlaky. Zavřená zůstala také většina státních úřadů a nemocnice přijímaly jen akutní případy. Přerušen byl pro dnešek odvoz odpadků. Na portugalských letištích bylo zrušeno 37 spojů a z přístavů nevyjela většina lodí. Ve městech vznikla dopravní kalamita, protože mnoho lidí naopak do práce šlo, neboť málokdo si v zemi může nyní dovolit přijít o denní příjem.
Odbory doufají, že čtvrtá „generální“ stávka za dva roky přinutí vládu k podpoře hospodářského růstu a zmírnění utahování opasků. Podle portugalského tisku vláda bude pravděpodobně usilovat o zmírnění rozpočtových cílů během osmé revize plnění podmínek záchranného úvěru, kterou mezinárodní věřitelé zahájí 15. července.
„Čeho jsme dosáhli, je mimořádně velká stávka,“ tvrdil dnes jeden z předáků odborové organizace CGTP Carlos Arménio. CGTP a další odborové hnutí UGT, které zorganizovaly dnešní stávku, mají dohromady milion členů. „Tato úsporná politika trestá zemi, lidi, pracující i důchodce. Takže stávka je křikem odporu vůči této politice,“ řekl činitel UGT Carlos Silva.
Vláda již dříve oznámila, že hodlá snížit zdanění podniků a nabídnout daňové pobídky pro nové investice. Podle svazu portugalského průmyslu je však zapotřebí rozsáhlejší snižování daní, včetně redukce daně z přidané hodnoty.

Portugalsko znovu ochromila stávka
Portugalsko se v roce 2011 dostalo do finančních problémů a bylo nuceno požádat o záchranný úvěr. Země, která zažívá nejhorší recesi od 70. let minulého století, se loni na jaře stala po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc a dohodla se s EU a Mezinárodním měnovým fondem na záchranné půjčce v sumě 78 miliard eur. Vláda zvýšila daně, omezila rozpočtové výdaje a snížila mzdy. Nezaměstnanost se vyšplhala nad 14 procent a vláda očekává, že ekonomika se propadne o 3,3 procenta.