Egypt má novou vládu, bratrstvo ji neuznává

Káhira - Nový egyptský kabinet prozatímního premiéra Házima Biblávího dnes složil přísahu. Vicepremiérem se stal ministr obrany Abdal Fatah Sisi, který je zároveň šéfem armády, jenž stál za svržením hlavy státu Muhammada Mursího. Před prozatímním prezidentem Adlím Mansúrem přísahalo během krátké ceremonie celkem 35 ministrů, mezi nimiž jsou i tři vicepremiéři. Mursího formace Muslimské bratrstvo považuje vládu za nelegitimní.

Nový kabinet má být tvořen zejména technokraty a liberály. Jsou v něm i tři ženy, které mají na starosti ministerstva zdravotnictví, informací a životního prostředí. Jde vůbec o největší počet žen ve vládě v historii Egypta.

Podle televizní stanice al-Džazíra jsou mezi ministry mnohá známá jména. Někteří z nich totiž zastávali stejné posty i za předchozí vlády svrženého prezidenta Mursího. „Nevypadá to příliš na vládu expertů či technokratů, jak to požadovala opozice,“ okomentovala nový kabinet reportérka Nicole Johnstonová.

Například na postu ministra vnitra zůstal i v nové vládě Muhammad Ibráhím. Ministrem zahraničí se stal bývalý egyptský velvyslanec v USA Nabíl Fahmí. Kdysi ministr pro cestovní ruch, koptský křesťan Munír Fáchir Abdal Núr je pak novým ministrem průmyslu a obchodu.

Přísaze předcházela noc ve znamení násilných protestů.