Tragický osud letu KAL 007 - důsledek boje Východu se Západem

Moskva - U ostrova Sachalin právě 1. září 1983 sovětské stíhačky sestřelily jihokorejský dopravní boeing. Na místě zahynulo všech 269 pasažérů včetně posádky. Incident poznamenal poslední etapu studené války - zatímco Západ ho ostře odsoudil, Sovětský svaz trval na tom, že zásah vyprovokovala špionážní akce Američanů.

Boeing 747 letěl na lince z New Yorku do jihokorejského Soulu. Let nesoucí označení KAL 007 měl naplánované mezipřistání na Aljašce. Krátce po vzletu se ale stroj od vytyčené trasy z neznámých příčin odchýlil a zamířil přímo nad Kamčatku do sovětského vzdušného prostoru. Odtud pak odstartovaly dvě hotovostní stíhačky.

Sovětští stíhači dostali příkaz letadlo sestřelit. Komunistická propaganda dlouho tvrdila, že boeing opustil sovětský prostor a zmizel. „Byla to předem naplánovaná akce pod pláštíkem civilního letadla,“ tvrdili Sověti. Prý šlo o špionáž a provokaci. Vzájemná nedůvěra pak komplikovala možnost nezávislého posouzení toho, co se vlastně na palubě letadla stalo a jak reagovala sovětská protivzdušná obrana.

Do dneška nejsou okolnosti incidentu zcela jasné. Jedna z teorií tvrdí, že se v blízkosti pohybovalo americké průzkumné letadlo, jiná zase, že korejský boeing sám plnil výzvědné úkoly nad oblastí se značnou koncentrací sovětských vojsk.

Video Let KAL 007 skončil tragicky
video

Let KAL 007 skončil tragicky

  • Tragédie nad Sachalinem není jedinou svého druhu. V roce 1988 sestřelil omylem americký křižník íránský dopravní Airbus se 290 lidmi na palubě - nikdo nepřežil.