Američané asi sledovali i mobil Angely Merkelové

Berlín - Americké tajné služby údajně sledovaly mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Podle serveru Der Spiegel se tak možná dělo několik let. Merkelová kvůli kauze dnes volala americkému prezidentovi Obamovi a žádala okamžité vysvětlení. Obama ji ujistil, že Washington její komunikaci v současné době nesleduje. Bílý dům ale nepotvrdil, že se tak nedělo v minulosti.

Der Spiegel má k dispozici materiály od bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Podle Spiegelu právě jeho rešerše daly podnět německým úřadům k nyněší reakci.

Mluvčí spolkového kabinetu Steffen Seibert potvrdil, že Merkelová kvůli záležitosti mluvila s americkým prezidentem: „Dala jasně najevo, že s takovými praktikami, pokud se indicie potvrdí, jednoznačně nesouhlasí a považuje je za naprosto nepřijatelné.“

„Pokud by se ukázalo, že se američtí špioni dokázali probourat do komunikace německé kancléřky, znamenalo by to velkou porážku i pro německé tajné služby. Angela Merkelová totiž používá takzvaný kancléřský mobil, který německá kontrarozvědka považovala za naprosto bezpečný,“ uvedl zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš.


Tohle se mezi přáteli nedělá

Mezi blízkými přáteli a partnery, jakými jsou po desetiletí Německo a USA, není podle německého vládního mluvčího sledování šéfa kabinetu možné. Merkelová byla navíc terčem sledování Američanů několik let. „Prezident kancléřku ujistil, že Spojené státy její komunikaci nesledují a ani nebudou sledovat,“ řekla Spiegelu mluvčí americké Rady národní bezpečnosti (NSC). Odmítla však výslovně potvrdit, že se tak nedělo v minulosti. Také mluvčí Bílého domu James Carney řekl, že „Spojené státy nemonitorují a nebudou monitorovat komunikaci kancléřky“.

„Bylo by to závažné narušení. Takovým praktikám je nutné bezodkladně zamezit,“ zdůraznil Seibert. Merkelová podle něj v rozhovoru s Obamou vyjádřila očekávání, že „americké úřady Německu objasní možný celkový objem takových odposlouchávacích praktik, a odpoví tak na otázky, které spolková vláda kladla už před několika měsíci.“

Barack Obama s Angelou Merkelovou
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Pablo Martinez Monsivais

Merkelová vyjádřila německé obavy z odposlechů při červnové návštěvě Obamy v Německu. Rovněž podpořila volání po posílení ochrany komunikačních dat na celoevropské úrovni.

„Jako blízký spojenec Spojených států amerických spolková vláda do budoucna očekává jasný smluvní základ pro činnost (tajných) služeb a jejich spolupráci,“ poznamenal Seibert.

Skandál, který rozvířil Snowden poskytnutím důvěrných informací tisku, v posledních dnech opět nabývá na závažnosti. Der Spiegel v aktuálním vydání rovněž píše, že po několik let byli oběťmi americké špionáže mexická vláda a bývalý prezident Felipe Calderón. Už dříve se hovořilo o podobné špionáži NSA v Brazílii. Francouzský deník Le Monde zase v pondělí napsal, že NSA od prosince 2012 do ledna 2013 pořídila více než 70 milionů nahrávek telefonických dat Francouzů.

Video Merkelová byla podle Spiegelu odposlouchávána NSA
video

Merkelová byla podle Spiegelu odposlouchávána NSA

Merkelová byla podle Spiegelu odposlouchávána NSA

Telefonát Martina Jonáše a Martina Řezníčka