Nový šéf pákistánského Talibanu prý plánoval útok na Malalu

Míránšáh (Pákistán) - Novým vůdcem pákistánské odnože hnutí Taliban se stal Maulán Fazlulláh; Taliban následně odmítl jakékoli mírové rozhovory s pákistánskou vládou. Devětatřicetiletý Fazlulláh, který je dlouhodobě v hledáčku USA, nahradil v čele pákistánského Talibanu Hakimulláha Mahsúda, který 1. listopadu zahynul při útoku amerického bezpilotního letadla.

Zvolení Fazlulláha oznámil mluvčí Talibanu po zasedání shromáždění kmenových vůdců. Místní velitel z údolí Svát Fazlulláh usiluje dlouhodobě o zavedení práva šaría na pákistánském území a loni v říjnu naplánoval útok na Malalu Júsufzaiovou. V minulosti vyzýval obyvatele údolí Svát ke svaté válce proti vládě. V rámci mírové dohody z roku 2008 se jeho stoupenci zavázali uzavřít své výcvikové tábory a zastavit útoky proti vládě i proti civilistům. Pak ale boj obnovili, což symbolicky zdůraznili podpálením na 60 dívčích škol, jejichž zřízení je podle nich v rozporu s islámem.

Islamističtí povstalci dávají najevo, že od požadavku na zavedení práva šaría neustoupí. Pro pákistánskou vládu je takový přístup ale nepřijatelný - znamenal by mimo jiné faktické zrušení současného parlamentního systému.

Mluvčí pákistánského Talibanu dnes také oznámil, že se hnutí nebude účastnit žádných mírových rozhovorů. „Nebudou žádné rozhovory, Maulán Fazlulláh je proti jakémukoli vyjednávání s pákistánskou vládou,“ řekl mluvčí islamistů Šahidulláh Šahíd.