Výstřely v Dallasu začal pád celého klanu Kennedyů

Washington - Kennedyové byli jedním z nejmocnějších klanů americké politiky. Po smrti Johna Fitzgeralda už ale nikdo z rodiny nedosáhl na nejvyšší politické mety. Klan Kennedyů začala pronásledovat smůla provázená tragickými úmrtími.

Základní kámen k úspěchu dynastie položil Joseph Kennedy. Muž, který byl vždy ve správnou dobu na správném místě. Jako předseda komise pro cenné papíry se seznámil s prezidentem Rooseveltem. Ve dvacátých letech investoval v Hollywoodu. A když ve třicátých letech skončila v Americe prohibice, odjel do Británie a zajistil si exkluzivní distribuci ginu i skotské. „Byl všude. Od první světové války přes druhou světovou i studenou válku,“ potvrzuje autor knihy Patriarcha: Život a divoká doba Josepha P. Kennedyho David Nasaw.

Ekonomickou moc začal pomalu měnit v politickou a na hvězdnou kariéru připravoval i své děti. Tehdy jako by se k němu štěstí obrátilo zády. Nejstarší dceru Rose Marie kvůli duševní poruše poslal na lobotomii a prvorozený syn, Joseph Junior, zahynul během druhé světové války nad kanálem La Manche.

Pak jako by se sny začaly plnit. John Fitzgerald nezadržitelně šplhal po žebříčku moci. Nejprve se stal kongresmanem, pak senátorem a nakonec dobyl metu nejvyšší - Bílý dům. Hvězda mladého prezidenta stoupala, svými proslovy a činy psal historii. Měl na to ovšem pouze dva roky - 22. listopadu 1963 přišel Joseph Kennedy o dalšího syna.

Smůla jako by se Kennedyům znovu přilepila na paty. Pět let po Johnovi zemřel rukou vraha i jeho mladší bratr a senátor Bobby. Kulka ho zabila po projevu v Los Angeles.

Netrvalo dlouho a na titulní stránky se nechtěně dostal další z bratrů - Edward, přezdívaný Ted. Nezvládl řízení a jeho oldsmobile skončil v řece. Sám se na břeh dostal, osmadvacetileté dívce, která jela s ním, ale nepomohl.

Někdo věřil, že se hvězda Kennedyů znovu rozzáří se synem slavného prezidenta. John Fitzgerald Junior nespěchal. Byl oblíbený a věřil, že má čas. Ten ale vypršel, když se letoun, ve kterém seděl s manželkou a švagrovou, zřítil u pobřeží Massachussetts.

Caroline Kennedyová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Cliff Owen

V politice už zůstala jen dcera Johna Fitzgeralda, Caroline. Jako velvyslankyně Spojených států působí v Japonsku.

Nejskvělejší doba rodu Kennedyů ale jako by skončila před padesáti lety. Na silnici v Dallasu.

Video Horizont: Vzestup a pád klanu Kennedyů
video

Horizont: Vzestup a pád klanu Kennedyů