V Číně zabíjel neznámý typ ptačí chřipky

Peking - V Číně zemřela žena na dosud neznámý typ ptačí chřipky. Nakazila se virem, který se u člověka objevil úplně poprvé. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) tuto skutečnost označil za znepokojující. Mutace viru zasáhla Čínu už na jaře. Desítky lidí zemřely. Vlnu nákazy se tehdy podařilo dostat pod kontrolu až poté, co Čína zavřela některé trhy s drůbeží.

Žena, která zemřela 6. prosince v nemocnici v Nan-čchangu, trpěla vážným zápalem plic. Krom toho měla vysoký tlak a potíže se srdcem spolu s dalšími zdravotními problémy, jež oslabily její imunitní systém. Za života byla v kontaktu s drůbeží.

Čínské Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí už potvrdilo, že se dotyčná nakazila virem ptačí chřipky H10N8, který dosud nebyl u lidí zjištěn. Jde o druhý nový kmen ptačí chřipky, který se letos v Číně objevil u lidí. Koncem března nakazil virus H7N9 140 lidí, z nichž 45 zemřelo.

Likvidace drůbeže v Číně
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Str

Timothy O'Leary, mluvčí regionálního úřadu WHO v Manile, uvedl, že organizace úzce spolupracuje s čínskými úřady ve snaze lépe pochopit výskyt nového viru. Jeho zdroj zatím není známý, ale ví se o tom, že ho přenášejí ptáci.

Podle jeho slov by nebylo žádným překvapením, pokud by se objevil další případ nákazy člověka. „Pokaždé, když nemoc překoná bariéru mezi druhy a přeskočí ze zvířete na člověka, je to znepokojivé,“ řekl. Čínské úřady případ dál zkoumají, zatím ale nemají důkazy o přenosu z člověka na člověka.

Video Ptačí chřipka v Událostech
video

Ptačí chřipka v Událostech