Premiér Fico bude na jaře kandidovat na slovenského prezidenta

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico dnes oznámil svou kandidaturu na prezidenta za vládní stranu Směr-SD. Na setkání v historické budově Slovenské národní rady zhodnotil také dosavadní práci svého kabinetu a představil nové cíle vlády. O Ficově kandidatuře se spekulovalo rok, podle průzkumů by měl bez problémů postoupit do druhého kola voleb přímé volby hlavy státu.

„Rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta Slovenské republiky,“ řekl Fico na setkání, na nějž pozval jak jednotlivé ministry, tak sociálnědemokratické poslance a velvyslance akreditované na Slovensku. Členové vládní strany Směr-SD původně slibovali, že jméno svého kandidáta na hlavu státu oznámí na svém sněmu 7. prosince. Tisková konference k Ficově prezidentské kandidatuře se podle jeho mluvčí uskuteční během ledna.

Fico uvedl, že vedení sociálních demokratů ho v kandidatuře podpořilo. Naznačil také, že v případě vítězství v prezidentských volbách by do politiky aktivně zasahoval. „Nový prezident musí být předvídatelný v zásadních tématech domácí a zahraniční politiky a schopný využít svou autoritu k řešení problémů, krizových situací či konfliktů nejen na Slovensku,“ řekl. Kritizoval také své prezidentské protikandidáty za to, že v případě zvolení prý nehodlají spolupracovat s vládou, ale chtějí být její protiváhou.

Zpravodaj ČT David Miřejovský:

„Fico neměl důvod s oznámením kandidatury pospíchat. Počkal si, až kandidaturu oznámí všichni jeho protivníci a až začnou utrácet peníze, které mají na kampaň. On už dnes ví, proti komu se postaví, zatím neutratil jediné euro a v preferencích je vidět, že má šanci stát se příštím slovenským prezidentem. Na postup do druhého kola volby má šanci téměř stoprocentní.“


Kandidaturu na prezidenta již oznámil slovenský herec a bývalý přední politik Milan Kňažko. O nejvyšší funkci v zemi se chtějí ucházet i bývalý podnikatel Andrej Kiska, poslanec parlamentu Radoslav Procházka, jenž se do sněmovny dostal na kandidátce nyní opozičních křesťanských demokratů (KDH), poslanec KDH Pavol Hrušovský či bývalý předseda této strany Ján Čarnogurský. Zájem o nejvyšší politický post v zemi už projevilo 15 lidí. 

Video Horizont 24 o ohlášené Ficově prezidentské kandidatuře
video

Horizont 24 o ohlášené Ficově prezidentské kandidatuře

Horizont 24 o ohlášené Ficově prezidentské kandidatuře

HOR 18.12.

Reportáž Davida Miřejovského

Fico bude kandidovat na prezidenta

Telefonát Davida Miřejovského

Grigorij Mesežnikov hostem Událostí, komentářů

Premiér a lídr strany Směr-sociální demokracie Robert Fico se narodil 15. září 1964 v Topoľčanech. Vystudoval právnickou fakultu v Bratislavě, od roku 1986 do poloviny 90. let působil jako expert na trestní právo v Právnickém ústavu ministerstva spravedlnosti. V letech 1994 až 2000 mimo jiné zastupoval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. V roce 1987 vstoupil Fico do komunistické strany a tři roky po sametové revoluci zasedl do sněmovny za postkomunistickou Stranu demokratické levice (SDL). V prosinci 1999 založil vlastní stranu Směr. V jejím čele šel Fico do voleb v roce 2002, v nichž Směr skončil na třetím místě. Po čtyřech letech v opozici se v létě 2006 stal Fico předsedou vlády, volební úspěch zopakoval loni v březnu.

Ficova šance na úspěch: Vysoká popularita a nejednotnost opozice

Fico je na Slovensku nejoblíbenějším politikem. Popularitu jeho strany od loňských předčasných voleb výrazněji nepoškodila ani přetrvávající vysoká nezaměstnanost. Je označován za výtečného řečníka, který na veřejnosti hájí práva nižší a střední třídy obyvatelstva. Podle politologů má největší šanci na zvolení prezidentem kromě vysoké popularity také díky tomu, že opozice zůstává nejednotná.

Prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok na jaře, se na Slovensku může zúčastnit kandidát, kterého navrhlo alespoň 15 poslanců ze 150členného parlamentu, nebo kterého v petici podpoří nejméně 15 000 občanů. Slovenští voliči si vybírají hlavu státu v přímých volbách od roku 1999.

Slovenský prezident má obecně jen omezené pravomoci, může ovšem například blokovat nominace vlády a parlamentu na obsazení vedoucích představitelů vícero úřadů a institucí. Souhlasu hlavy státu podléhají také některá rozhodnutí odstupujícího kabinetu, kterému parlament vyslovil nedůvěru. Slovensko ve své novodobé historii nezažilo situaci, že by se úřadující premiér stal hlavou státu. Zvolení Fica prezidentem by znamenalo pád jeho jednobarevné vlády. Očekává se, že v takovém případě dosluhující prezident Ivan Gašparovič, jemuž madát končí v červnu, pověří sestavením nového kabinetu některého z představitelů strany Směr-SD, která má v parlamentu pohodlnou většinu.

Sociální demokracie nebude mít problém pozici předsedy vlády obsadit, otázka ale je, koho do čela vlády i strany vyšle. Další osobnost, která by měla charisma současného premiéra, totiž v jejích řadách není. I když zvenku vypadá strana jednotně, uvnitř jsou podle politologů silné skupiny, které jdou proti sobě a Fico je dokázal udržet.