Těla slovenských vojáků zabitých Talibanem jsou na Slovensku

Bratislava - Těla dvou slovenských vojáků, kteří v pátek zahynuli při útoku Talibanu v afghánském Kábulu, dopravil odpoledne vládní speciál do Bratislavy. Přivezl je z americké vojenské základny v německém Ramsteinu, kde se před odletem uskutečnil smuteční ceremoniál, kterého se zúčastnil slovenský premiér Robert Fico nebo ministr obrany Martin Glváč.

Na bratislavském letišti se konala další rozlučka s padlými vojáky. Poslední hold jim přijely vzdát i desítky jejich kolegů z 5. pluku speciálních sil v Žilině.

Na převoz zabitých vojáků se slovenské ministerstvo obrany připravovalo již od soboty. Ve hře bylo několik možností: že se pro těla poletí přímo do Afghánistánu, do Německa nebo je přivezou Američané. Podle mluvčí resortu Martiny Ballekové bývá ale často obtížné získat povolení k přeletu nad některými zeměmi. „Rychlejší byla varianta Ramstein. Celou noc premiér a ministr čekali, kam se poletí,“ dodala Balleková.

Dva Slováky a jednoho Američana zabil na východním předměstí Kábulu výbuch trhaviny. Původní informace o tom, že explozi měl na svědomí sebevražedný atentátník, se nepotvrdily. Podle dosavadního vyšetřování byla trhavina v odstaveném autě odpálena na dálku ve chvíli, kdy kolem něj projížděl armádní konvoj. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal i šest zraněných civilistů. Přihlásil se k němu Taliban.

Video Čeští chemici opustili Afghánistán
video

Čeští chemici opustili Afghánistán

Afghánistán opouštějí alianční vojáci. Rozloučili se už i čeští chemikové

V současné době v Afghánistánu působí 80 tisíc vojáků z členských zemí NATO. Většina z nich má do konce příštího roku odejít.

Z Kábulu se definitivně stáhla i česká protichemická jednotka. Spojence chránila před útokem chemickými a biologickými zbraněmi skoro sedm let. Její místo zaberou instruktoři speciálních sil z Prostějova, kteří mají cvičit afghánské elitní jednotky. 

Američané zatím nepodepsali s Afghánci bezpečnostní dohodu, na jejímž základě by spojenecké jednotky zůstaly v zemi i po roce 2014. Afghánský prezident to zatím neudělal s tím, že to má vyřešit až jeho nástupce po březnových volbách. „Některé schopnosti Afghánci stále ještě nemají a budou v nich spoléhat na alianční a partnerské jednotky,“ říká náčelník Generálního štábu AČR Petr Pavel. Kvůli stahování koaličních vojáků prudce rostou ztráty afghánské národní policie a afghánské národní armády.